CHPLİ MEHMET YILMAZ’DAN GÜNEY ÇEVRE YOLU İSYANI

CHPLİ MEHMET YILMAZ’DAN GÜNEY ÇEVRE YOLU İSYANI

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Yılmaz,Güney Çevre Yolu konusunda Giresun’un mağdur edildiğini belirterek yetkilileri göreve çağırdı
Yılmaz ”2020 yılında bugünden itibaren sizlerle , geçen 2019 yılı sonunda, Giresun’umuzun geldiği son durumu, yani ekonomik geliş-mişliği, istihdam ve işsizliği, ya-şamsal ve stratejik olan karayolu ve demiryolu ulaşımı ile diğer proje-lerdeki son halimizi ,kısaca , AKP iktidarı açısından GİRESUN’UN KARNESİNİ konuşmak isterim.
Değerli arkadaşlar, bölgesinde 20 yıl önce özellikle istihdam açı-sından, yine öncelikle devlet yatı-rımlarında bir yıldız olan Giresun, maalesef içim burkularak söylü-yorum en son açıklanan iller ara-sında ,gelişmişlik düzeyinde 81. Yani sonuncu ilan edilmiştir. Tabiki bunun sorumlusu, siyasi iktidar ve onun temsilcileridir.
Özellikle komşularıyla açık ara geri düşürülen ilimiz, en önemli projelerinde onlarca yılını kaybetmiş ve projeler heba edilmiştir. Bunun en önemli örneği, hepinizin bildiği gibi geçmişi 50 yıl önceye dayanan Annakkaya Barajı, sonrası “ İkisu HES tesisi ve içme suyu projesi “ .Adında içme suyu var diye Giresun’luya yutturulmaya çalışılan HES Projesi aslında . Geçen dönem bizim CHP grubu olarak 5 yıl peşine düştüğümüz, her aşamasını takip ettiğimiz bu İkisu HES aldatmacası nihayet iptal edilmişti. Israrla söylediğimiz, İkisu’nun,sadece İÇME SUYU BARAJI” olmasıydı. Tıpkı gürül, gürül Trabzon’a su akıtan Atasu Barajı ve Gümüşhane Bahçecik Barajı gibi DSİ tarafından yapılmasıydı.
İkisu projesi iptal edildikten sonra, DSİ benzer bir projenin Bulacak Ezeltere’ de başlatıldığını ilan etti. Ancak geçen ay İçme Suyu konusunda bizi, hem şaşırtan, hem üzen ,az da olsa sevindiren açıklamalar birbiri ardına Giresun’un gündemine düştü. İlk önce Giresun Belediye Başkanı sn. Aytekin Şenlikoğlu ve ardından AKP Giresun Milletvekili sn. Cemal Öztürk’ün sanki yep yeni bir projeymiş gibi, İçinde, Aksu Deresi ,Dereli, Duroğlu ,Keşap, Giresun Merkez ve Bulancak geçen,80 km .isale hattı olan bir projeden bahsettiler. Bu bizi şaşırttı. Saydığımız ilçelerin içme suyu geleceğinin bir HES uğruna AKP iktidarınca 17 yılının heba edilmesine. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi, olmadı sil baştan denmesine bir Giresun’lu olarak üzüldük.
Evet arkadaşlar ,CHP grubu olarak bu konuda burukta olsa sevindik. Sevincimizin nedeni ,eleştirilerimiz ve İkisu Barajı hakkındaki önerilerimiz oldukça geç bile olsa, haklı bulunmuştur. Yani İktidar temsilcileri bizimle aynı noktaya geldiler.
Değerli arkadaşlar konu içmesuyu olunca,18 Batlama vadisi köyünün içme suyu sorununu kökten çözecek ve en son DSİ tarafından iptal edilen İnişdibi köyünün yukarı bölgesindeki doğal gölet projesi ne alemde? Her seçimde yapılacak denilerek oyları alınan Batlama köylüleri daha kaç 5 yıl bekleyeceklerini merak ediyorlar. Benden mutlaka bunu mecliste sormamı istediler.
Değerli arkadaşlar,2020 yılında Giresun’un yolunda gitmeyen, unutulan ,unutturul maya çalışılan öncelikli projelerini, her zaman olduğu gibi önerilerimizle ve eleştirilerimizle birlikte konuşmaya ve gündeme taşımaya devam edeceğiz.
Giresun’un menfaatleri için gerektiğinde yapıcı ve gerektiğinde acımasızca eleştiren muhalefet anlayışımızla, İl Genel Meclisi çalışmalarımızı 2020 yılında da sürdüreceğiz.
Başta ulaşım projeleri,“Güney Çevre Yolu”,Eğribel Tüneli, Pınarlar Tüneli, Giresun-Dereli –Ş.Karahisar –Sivas Transit Karayolu, Batlama Karayolu, Aydındere Karayolu, Sis Dağı yolu , Torul-Tirebolu Karayolu İyileştirmesi ve Erzincan -Gümüşhana – Tire bolu Demiryolu gibi yerinde sayan projeleri bıkmadan usanmadan takip edip konuşacağız. Konuşmaya da devam edeceğiz “dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?