Coşkun’dan Canikli’ye Teşekkür

Coşkun’dan Canikli’ye Teşekkür

11.Kuruluş yıldönümü kutlandı.

Haber-Yorum:Büşra ATEŞ

Giresun Üniversitesi’nin  11. Kuruluş Yıldönümü,etkinliklerle kutlandı.

Tüm gün süren ekinlikler, Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hilmi ERZİNCAN, Üniversite akademik-idari personeli, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrencinin katıldığı açılış töreni ile başladı. Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ile başlayan program, Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Eğitim Fakültesinden Öğr. Gör. Şenol SANCAK’ın sunumunu yaptığı programda, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından,  GRÜ Devlet Konservatuarı akademisyenleri sahne aldı. Doç. Dr. Vasıf  HASANOĞLU, Yrd. Doç. Dr. Beste HOŞSES, Öğr. Gör. Betül Yetkin GÜLMEZ ve Öğr. Gör. Bahar  ADIGÜZEL’in hazırladıkları mini konser dinleyenlerden büyük beğeni topladı.

Müzik dinletisinden sonra açılış konuşmasını, Giresun Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet ARSLANTÜRK yaptı. “Büyüyen ve yükselen Türkiye’nin fertleri olarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için var gücümüzle çalışmalıyız” diyen    ARSLANTÜRK’ten sonra Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN kürsüye çıktı.

“Bilim insanı olmak, çok uzun süren zahmetli, ama istekli bir çabayı gerektirmektedir” diyen Rektörümüz, son bir yılda akademik açıdan yükselen bir grafik yakaladıklarını ve geçtiğimiz ay açıklanan Web-of-Metrics 2016 sonuçlarına göre GRÜ’nün akademik teşvik karnesinde devlet üniversiteleri arasında 30. sıraya yükseldiklerini söyledi.

Programda kısa bir konuşma yapan Cumhuriyet BaşSavcısı Ozan KAYA, Giresun Üniversitesinde, akademisyenlerin cübbe giyme töreninde yer almanın kendisi için bir övünç kaynağı olduğunu söyleyerek cübbe giyen hocaları tebrik etti. Ülke olarak yakın zamanda atlattığımız  15 Temmuz hain darbe girişimine atıfta bulunan  KAYA, millet olarak bu ve bunun gibi olaylar karşısında birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştırmak için üniversitelere ve akademisyenlere önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

Protokol konuşmalarından sonra gerçekleşen cübbe giyme töreninde, Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA ve protokol üyeleri, Profesör, Doçent ve Yardımcı Doçent kadrolarına atanan akademisyenlere cübbelerini giydirerek tebrik ettiler. Cübbe giyme töreninden sonra gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile 11. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerinin öğleden önceki bölümü sona erdi.

Kutlama programının öğleden sonraki bölümü Devlet Konservatuarı Geleneksel Türk Müziği Bölümü Türk Halk Oyunları Ana Sanat Dalı akademisyen ve öğrencilerinin hazırladıkları halk oyunları gösterisi ile başladı.

Halk oyunları gösterisinden sonra kürsüye çıkan Rektör Prof. Dr. Cevdet COŞKUN sözlerine; Üniversitemizin kuruluş aşamasından itibaren bu güne kadar büyük emekleri olan Başbakan Yardımcısı Nurettin CANİKLİ başta olmak üzere, maddi veya manevi desteği olan herkese teşekkür ederek başladı.

Giresun Üniversitesi ile ilgili bazı sayısal verilere değinerek konuşmasını sürdüren  Rektör, Üniversite ile şehri bütünleştiren ve yakın zamanda hayata geçmiş bir takım projelere değinirken, gelecek öğretim yılı içerisinde de öğrencilerin kullanabileceği bir gençlik merkezinin yerleşke içerisinde kurulmasını hedeflediklerini söyledi.

Üniversitelere gitmenin, buralarda genç nesille buluşmanın kendisine mutluluk verdiğini belirterek sözlerine başlayan Şeref MALKOÇ, 11. Kuruluş Yıldönümü  münasebetiyle Giresun’da ve Giresun Üniversitesinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Türkiye Kamu Baş Denetçiliğinin kuruluş aşamasına değinerek,  işleyişi ve kurumun  genel yapısı hakkında kısa bilgiler veren Şeref MALKOÇ, Türkiye’nin 2023 vizyonuna ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. 2023 yılında Dünyanın  ilk 10 ülkesi arasına girmenin amaçlandığını ve bu sebeple bir çok alanda çeşitli projelerin hayata geçirildiğini veya geçirilmek üzere olduğunu söyleyen Sayın MALKOÇ, ekonomik ve sosyal iyileştirmelerle toplumun refah düzeyinin de yükseltilmesinin bu doğrultuda önemli konu başlıklarından biri olduğunu belirtti.

İhracatta büyük atılımların hedeflendiğini, savunma ve enerji gibi önemli konularda atılacak yeni adımlarla dışa bağımlılığın azami seviyeye çekilebileceğini söyleyen Şeref  MALKOÇ, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde tüm bunların ulaşılması zor hedefler olmadığını sözlerine ekledi.

Konuşmasında “18 Mart Çanakkale Zaferi”ne bir parantez açan ve tüm şehitleri yad eden Sayın MALKOÇ, öğrencilere içinde bulundukları zamanın kıymetini bilmeleri ve verimli kullanmaları yönünde tavsiyelerde bulunarak sunumunu bitirdi.

Üniversitemize gelerek değerli bilgi ve birikimlerini aktaran Sayın Şeref MALKOÇ’a teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, kendilerine teşekkür belgesini takdim etti.

Gün içerisinde düzenlenen birbirinden özel  programlarla gerçekleştirilen Giresun Üniversitesi 11. Kuruluş Yıldönümü etkinliklerine Giresun Valisi Hasan KARAHAN, Giresun Milletvekili Cemal ÖZTÜRK,  Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan SARAÇ, Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Cumhuriyet Başsavcısı Ozan KAYA, Vali Yardımcısı Yüksel ÇELİK, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali İhsan ERSOY, İl Emniyet Müdürü  Uğur ÖZTÜRK, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hilmi ERZİNCAN,  kamu, sivil toplum ve siyasi partilerin il temsilcileri, üniversitemizin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Giresun Üniversitesi olarak, yoğun  programları dolayısıyla aramızda olamadıkları halde gönderdikleri tebrik mesajları ile bizleri bu anlamlı günümüzde yalnız bırakmayan  TBMM Başkanı İsmail KAHRAMAN’a, Başbakan Binali YILDIRIM’a, Başbakan Yardımcısı ve Giresun Milletvekili Nurettin CANİKLİ’ye, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ’a,  Kültür ve Turizm  Bakanı Nabi AVCI’ya,  Gıda Tarım Ve Hayvancılık  Bakanı Faruk ÇELİK’e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na, Giresun Milletvekilleri Sabri ÖZTÜRK ve Bülent Yener BEKTAŞOĞLU’na ve üniversite rektörlerine teşekkürü bir borç biliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?