CUMA HUTBESİ

CUMA HUTBESİ

 

Cuma günü okunan hutbenin konusu 15 Temmuz darbe girişimi. Hutbeyi Diyanet İşleri Başkanlığı hazırlamış. Minberdeki imam beyaz fotokopi kâğıdına kopyaladığı ve ikiye katladığı bildiriyi cübbesinin cebinden çıkartıyor. Önce bir türlü manasını öğrenemediğim Arapça sözcükleri peş peşe sıralıyor. Daha sonra bir ayet okuyup mealini söylüyor.Bu kısım bittikten sonra sağ elinde tuttuğu katlanmış kağıdı, okuma hizasına kadar kaldırıyor.

“Kardeşlerim bu okuduğum Ayeti Kerimede Cenabı Hak; Müslümanlarla müşrikler arasında Medine’de yapılan Hendek savaşında melekleri vasıtası ile Müslümanlara yardım ettiğini, onlara görünmeyen melekler gönderdiğini söylüyor. Tıpkı 1071 Malazgirt savaşında, Çanakkale muharebelerinde, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kocatepe’de velhasıl Kurtuluş Savaşı’nın çeşitli cephelerinde, Kıbrıs çıkartmasında olduğu gibi…Hepsine sayısız melekler gönderen Allah’a hamt olsun. İşte 15 Temmuz gecesi darbe yapmaya kalkan hainlere, satılmışlara, katillere karşı şehitlerimizin ve gazilerimizin yanında bu melekler omuz omuza mücadele ettiler.

Mevzu anlaşıldı. Düşmana karşı din ve vatan uğruna savaşanlara Alla hu Teala meleklerini göndererek yardım ediyor. Bunu da Maide 5/11.ayetlerinde açıklıyor.

Hutbe bir A 4 kâğıdının iki sütununu kaplayacak şekilde daktilo edilmiş. Yani uzun bir makale.İçeriğinden kısaca bahsettim..

Dinlerken bir sağa bir sola bakıyorum. Hutbeyi okuyan imama ayağa kalkıp içimden geçenleri sormaya cesaret edemiyorum. Terledim, ayağımı öne doğru uzattım. Hutbe bitti,bunalan ruhum bir türlü rahatlamadı.İç isyanım sükut bulmadı.Bari yazayım da rahatlayayım dedim.

Ey Diyanet İşleri Başkanı: O savaşlar, dinsiz imansız gavura, yabacı işgal güçlerine karşı yapıldı. Karşılarında ise düşmanın askerleri vardı.15 Temmuzu yapanlar ise bizzat sizin yetiştirdikleriniz,devleti teslim ettikleriniz.Komutanlarını siz atadınız.Polisler sizin aldınız. Savcı ve hâkimleri göreve siz getirdiniz. Valiler, bürokratlar. Onları o vazifelere sizler tayin ettiniz. Dün ittifak halinde iken yakın dostunuzdu. Birlikte kumpaslar kuruyor, birlikte yürüyor, birlikte ıslanıyor dunuz.

Bu kadar şatafatlı yaşayanların; bir eli yağda, bir eli balda olanların yardımına melekler koşarlar mı?

Hem 15 Temmuz gecesi melekleri kim hangi suretlerde görmüş. Meleklerin bu kadim dostların arasında ne işi varmış.

Bunları diyecektim.Sesimi çıkarmadan oturdum.Cumayı kılıp dışarı çıktım.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?