CUMA NOTLARIM SARAYBURNU CAMİSİ

CUMA NOTLARIM SARAYBURNU CAMİSİ

 

Bir dini bayramın birinci günü akrabalarımla bayramlaşmak üzere Giresun’dan Eynesil’e gidiyorum.Bindiğim minibüsün arkasında Ören Dükkanyanı Camisi inşaatında gördüğüm Bulancaklı bir dervişe rastladım.Bu derviş Nakşibendi Tarikatının Halidi kolu şeyhi Hacı Mustafa Eren Efendinin müridi oluyor.Tek olarak oturduğum arka koltuğa yöneldi selamlaştık.

-Hayrola nereye gidiyorsun?

-Eynesil’e. Efendiyle Bayramlaşıp Bulancak Camisi için bir miktar para isteyeceğim.

Bayram günü köy ve Eynesil’deki tanıdıklarımla bayramlaştık. Yeşil Camideki taş işçisi ve onları idare eden Hacı Mustafa Eren Hocaya uğradım. İkindi sonrası Giresun’a dönerken bindiğim arabanın arka koltuğunda aynı ihvanı tekrar gördüm.Bu sefer onun yanına ben oturdum.Selamlaştıktan sonra:

-Hayret gelirken de giderken de size rastladım.Galiba bunda bir hikmet var.Ne yaptın.Bulancak Camisi için Eren Hocadan bir yardım alabildin mi?

Eren Hocayı öğle üzeri bayramlaşmıştım. Yeşil Cami inşaat alanında bayramlaşmak üzere yurdun çeşitli il ve ilçelerinden gelmiş yüzlerce derviş vardı.Bizzat yanında bulunduğum sırada camilere inşaat için para yardımı yapan hayırsever insanlara rastladım.O vakitler Eynesil’de merkez Yeşil Cami,Bulancak’ta Sarayburnu Camisi,Ören merkezde Camiyanı Camisi aynı anda yontma taşlardan yapılıyordu.

-Allah razı olsun bir miktar kadar aldım.

-Mesela ne kadar.

-100 milyarı aşkın.

Hacı Mustafa Eren Hoca okumuşları, bilakis öğretmenleri, çok severdi. İki kız torununun birini beşten mezun ettim.Birini de 4 sınıfa kadar okuttum.Beni sever,bazen birlikte kahvaltı yapar,yemek yerdik.

Bir ara Bulancak’ta ziyaret ettim. Sarayburnu Camisi malzemelerine üzerine oturduk. Sohbet ediyoruz.

-Hocam bu cami Bulancak’ın çok dışında bir araziye yapılıyor. Bu büyüklükteki bir eser bu yöreye göre faza lüks değil mi? Ayrıca ben Bulancak Lisesi mezunuyum.80 öncesi Bulancak için “Küçük Moskova” diyorlardı. Buranın ahalisi aşırı solcudur.Pek namaz kılmazlar,camiye de gitmezler.Bu hesabı yapmış olmalısınız herhalde…

Bana.

-Mustafa Hocam Sarayburnu camisi tamamlanınca buranın halkını tek başına irşat edecek.Gün gelecek bu cami cemaate dar gelecek.Kapısı bacası inananlarla dolup taşacak.

Rahmetli Eren Hoca yakalandığı bir hastalıktan dolayı çok fazla yaşamadı.Öldüğü gün Eynesil deki cami temelden 2 metre,Sarayburnu camisi de 3 metre kadar yükselmişti.Eren Hocadan sonra Eynesil ve Bulancak Camileri kurulan yardım derneklerinin çabaları ile milyonlarca lira harcanarak bu günlere geldi.Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Sarayburnu Camisi hem başbakan, hem de Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yapılan törenle resmen iki defa açılışı yapıldı. Bu hususta canlı tören çekimleri; TV’lerin arşivlerinde mevcut olması lazım. Hatta halen dış inşaatı süren Eynesil Yeşil Camisi bile aynı zatlar tarafından törenle ibadete açıldı.İmamları bile atandı.10 yıldır da görevlerinin başındalar.

Rahmetli Hacı Mustafa Eren Hoca ile baş başa yaptığımız hoş sohbetlerim oldu. Ben siyasi kişiliği olan biriydim. Bu sebeple bazen siyasetin koyusuna dalar.Sınır tanımadan konuşurduk.Efendinin tarikatının içinde her siyasi görüşten kişiler bulunurdu.Lakin dergahlarında ihvanlarının arasında alenen siyaset yapmak lüzumsuz ve hoş karşılanmazdı.Orası Allah yolunun yolcularının mekanı idi.Buralara devam edenler siyaseti unutmak zorundaydı.Veya öyle görünüyordu…

Hacı Mustafa Eren Efendi gösterişten,şaşaadan ve reklamdan hoşlanmıyordu.Yardımlaşmanın ve ibadetin gizlisi makbuldür diyordu.

Ama şu an Bulancak Sarayburnu Camisini yönetenler; temelini atan, orayı gerçek “Allah yolunun yolcularına” emanet etmek için var gücüyle didinen, huzur bulmak ve Allah adına ibadet etmek gayesi için yapılan; Allah’ın kutsal mabedini siyasilerin yol geçen hanına benzettiler.

Allah zannımca “Benim evim” dediği her mabedi gözetir ve kollar.Ama yapımında bu kadar emek sarf edilen,trilyonlarca para harcanan,tamamı sarı taştan el işçiliği olan yapılan, bu camilere karşı alakası diğerlerine göre daha sonsuzdur.

Sarayburnu Camisinin; geçtiğimiz günlerde AKP teşkilat toplantısı için ilimizi ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 3.defadır açılışı yaptırılmıştır.(Basın ve TV).Çevre düzenlemesi ve yan inşaatların açılışları yapılmış olsa amenna…

Sayın Cumhurbaşkanı o camiyi herhangi bir vatandaş gibi gezmiş olsa idi, caminin şanlı duruşu ve görkemli oluşu ne kaybedecekti.

Dualarla temeli atılan her bir taşa tarak sallayanın ustanın içinden “Allah” veya “Lailahe ilahe illallah” zikri yapığı bu mübarek yapıyı, mahalli siyasiler olarak kişisel emellerinize alet etmeyiniz.

Camilerin hiç biri AKP veya başka bir siyasi partinin il ve ilçe teşkilatlarının propaganda yapma arenası olarak yapılmadı.

Bu camiler kötü niyetlileri yakar.Perişan eder.

Siyasetin bu kadarına,Siyasi amaçlar için bir büyük eserin bu derece hor kullanılmasına pes doğrusu…!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?