DARBEDEN NOTLAR

DARBEDEN NOTLAR

15 Temmuz akşamı saat 9.00 civarlarında başlayan, bir günde lağv edilen  darbe hakkında bizim de söylenecek sözlerimiz olsun istedim.

Darbenin Sayın Cumhurbaşkanı, Hükumet ve AKP’ye karşı yapıldığı gün gibi ortadadır.

Yapılan darbe Fethullah Gülen’e bağlı, gözleri kör, beyinleri Hoca Efendinin CD ve kasetleriyle yıkanmış çoğunluğu asker ve sivil kökenli bir kalkışma hareketidir.

Gülen’in ABD de yaşaması, okların bu ülkeye yönelmesi gösteriyor ki bu kalkışmada CIA nın,dolayısı ile ABD nin de parmağı vardır.

Ülkemiz Orta Doğu bölgesinde, Pakistan, Afganistan, İran kuşağında yer alması sebebi ile her an darbelere hazır olmalıdır.

Bundan önce başarılı olmuş darbelere dayanılarak hazırlanmış bu darbe başarısız olmak zorunda idi.

Darbenin Fethullah kısmı hariç diğer aşamaları 1960 darbesini anımsatıyor.Askerler açısından emir komuta zinciri kurulamamış.

Başarısız olmanın bir kaç faktörü vardır. İlk faktör darbe hazırlık aşamasında duyulmuş,bu sebepten başarılı olan diğer darbeler benzeri; saat 3.00 veya 4.00 gibi sabaha yakın yapılması imkansızlaşmıştır. Eğer sabaha yakın yapılması mümkün olsaydı seyri bundan çok farklı sonuçlar doğuracaktı.

Akşamüstü harekete geçen darbeciler karşılarında halkı bulmuşlar.Büyük ölçüde kararlı ve azimli olan halkın gücünü kıramamışlar dır.

TRT’ yi işgal etmelerine rağmen halkın çoğunluğunun güvenerek izlediği NTV,CNN TÜRK,HABER TÜRK gibi bağımsız yayın yapan kanalları susturamamışlar,Sayın Cumhurbaşkanı bu kanalları kullanarak halkı sokağa çıkmaya ve ihtilali bastırmaya,böylece kendisine yardım etmeye çağırmıştır.Bu çağrısı çok etkili olmuştur.

Darbecilerin diğer handikabı MHP ve CHP,kısmen de olsa HDP ve diğer partilerden hiç birini yanlarına çekememiş olmalarıdır.AKP ile demokratik ortamda kavgalı ve çekişmeli olan bütün siyasi partiler; Hükümetin yanında,darbecilerin karşısında yer almışlar;ilk saatlerde yaptıkları açıklamalarla darbecileri tanımamışlardır.Ayrıca partilerimize ilaveten ekonomik kurum ve kuruluşlarla sivil toplum örgütlerini de katabiliriz.Darbecilerin etrafı hızla boşalmış,Pensilvanya ile yandaşlarından başka destekçileri kalmamıştır..

Türk darbeler tarihinin en kanlı darbesi bu darbedir. Muhakkak başarıya odaklanmış isyancılar, emellerine nail olmak için üstlerine gelmekte olan silahsız halka karşı ateş açmış,200 ün üzerinde cana kıymışlardır. TBMM, KÜLLÜYE, Emniyet binaları bombalanmış. Polislerden ölenler olmuştur.

Bu arada “Hırsızın hiç mi suçu yok” diyeceksiniz. Mesela

300 ü aşkın generali olan TSK’nın şu ana kadar 130 yakın generali darbede fiilen görev almıştır.Bu kadar general ve binlerce rütbeli subaylar,gözü yaşlı,ilkokul diploması bile olmayan bir zavallı “Hoca”nın peşinde ne arıyordu.Bu Hoca bu kadar askeri,polisi,memuru nasıl ikna ediyor,hangi çarklardan geçirerek eğitiyor.Tüm yaptıkları ortada ve aleni iken buna nasıl göz yumuldu.Bir kaç sene önce yapılan bir seçim arefesinde “Mezarında yatan bütün ölüler Allah rızası için AKP’ye oy versin” çağrılarına hangi tepkiler verildi..

Halk 14 sene Hocaya çekilen kıyağın ceremesini gördü. Bir şeyler söyleyecek ama karşısında güvenilir muhalefet bulamıyor. AKP ,Fethullah’a,halk da AKP’ye mahkum edildi.

AKP için:”Bir musibet, bin nasihatten iyidir” demek lazımdır.

16 Temmuz sabahı hem Başbakandan, hem Cumhurbaşkanından, hem de AKP Hükümetlerinde görev yapmış tüm bakanlardan; “Bu kişileri milletin başına biz bela ettik.Özür dileriz “deselerdi onları alınlarından öperdim.Hatadan dönmek erdemliktir derdim.

AKP, şu an milletin gözünde oy için yapamayacağı iş yoktur partisi konumuna gelmiştir. Bu hatalarını yıllardır izliyoruz. Aynı hataları Kürt açılımı, askere kumpas gibi ciddi konularda da gördük.

Artık AKP olarak yeni bir sayfa açın. T.C’nin ilk günlerdeki ideolojisine sarılıp ona uyun. Millet, milliyetçilik, Atatürk’le uğraşmayı bırakın. Hükmü dolmuş kurallar varsa günümüze uyarlayın. Atatürk’ten ve inkılâplarından uzaklaşmayın.

Yahu aklım almıyor Atatürk’ün askerine,subayına,ordusuna ne oluyor.Hani sizler 4 yıl harp okullarında ve akademilerde Atatürkçülük,vatan ,millet,bayrak sevgisi,vatanı koruma ve kollama dersleri alıyordunuz..Yoksa bunları terk ettiniz de şu “. Ölümüne şu adamın yoluna nasıl baş koydunuz. Nerede bütün Dünyayı dize getiren lideriniz, başbuğunuz. Bizler ordumuza güvenip, evimize çekilirken hata mı yapmışız.

Devam edeceğim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?