DAVOS

DAVOS

Bir haftadır yazılı ve sözlü basın İsviçre’nin Davos kentinden bahsediyor.Cumhurbaşkanları,Başbakanlar,Bakanlar,holding patronları,basının baronları ile para babalarının çoğu oradalar.Her yıl olduğu gibi bu yılda Dünyanın gelecek bir yılını tartışıyorlar.Geleceğe ait plan ve programlar yapıp zaptı rap altına alıyorlar.

Bu Davos denilen kent eskiden İsviçre’nin Alp dağları yamacında 1700 metre rakımlı, ormanlar içinde sarp bir arazide kurulmuş eski bir köymüş.

İsviçre’nin bağımsız ve pakt sız bir ülke stratejisi uygulaması sebebi ile; her yılbaşının ertesinde o yılın ekonomik ve sosyal mevzularını tartışmak ve karara bağlamak üzere Dünya önderleri bu kenti seçmişler.

Davos’un öyle ahım şahım manzarası da yok.Yegane hazinesi kışın bol bol kar yağması. Bir kaç lüks otel , modern toplantı salonları ile huzurlu ve güvenilir ortamın yaratılması.

Davos’a yirmi dört saat çıkılacak,her an açık bir kara yolundan ulaşılıyor.Kentte Dünyanın meşhur kodamanlarının siyah mersedesleri dahil her markadan lüks arabalarını görmek mümkün.

Ama bu kasabanın rahatlıkla Karadeniz’in bir Kümbet,bir Kulakkaya,bir Çambaşı,bir Zigana,bir Sultan Murat gibi yayla merkezlerinin yanında beş para etmediğini söyleyebilirim.Daha adını yazmadığım nice çamlıklar içinde yüzlerce yaylamız var.

Bu bakir ve Dünyaya bir türlü açılamamış yaylalar için devletimizin tanıtım maksadı için başlattığı bir YEŞİL YOL projesi vardı.Hani şu çevrecilerin,şu yıkıcıların,şu gericilerin,entelleri,devrimcilerin, Rize’li köylüleri kışkırtarak iptali için her türlü çılgınlığı yaptırdıkları projeden bahsediyorum.

Neymiş efendim su kaynakları kururmuş,ağaçlara bakılırsa ağaçlar nazar olup sararırmış,Arabalar giderken göğe tozlar yükselirmiş.egzozlardan çıkan gazlar böcekleri öldürürmüş.Araba gürültüleri kuşların ve kelebekleri kaçırırmış,İnsanları delirtirmiş.İnek, koyunlar ve vahşi hayvanlar yoldan karşıya geçemezlermiş.

Bin çeşit bahane…Uydur uydur yarın sabah uygula…Nasıl olsa enayi çok…

El oğlu Sisdağı kadar olmayan yaylasına modern yol ve otel yapıyor Dünya liderlerini günlerce ağırlıyor.Kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyor.Bizimkiler bırakın yeni yeni yollar yapmayı;korkudan mevcut yolları bile genişletemiyor.

Ah Davos bu seneki toplantılardan kaç milyar dolar kazandın bir açıkla da bir okuyak…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?