Davutoğlu’nu kim niye istifa ettirdi?

Davutoğlu’nu kim niye istifa ettirdi?

CHP İL Başkanı Tığlı, AKP’deki gelişmeleri değerlendirdi.

CHP Giresun İl Başkanı Necati Tığlı, Davutoğlu’nun istifasını eleştirdi.

CHP Giresun İl Başkanı Necati TIĞLI açıklamasında; “Sayın Ahmet Davutoğlu, AKP’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak Olağanüstü Kongresi’nde aday olmayacağını belirterek, genel başkanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. Ancak basın toplantısında bunun kendi tercihinin olmadığını da ifade etti. O zaman soru şu; kendi tercihi değilse hangi gerekçeyle ayrıldı? Bu sorunun yanıtı verilmedi. İzin verirseniz bu sorunun yanıtını ben vereyim” dedi.

“17 Aralık 2012; dönemin Başbakanı şu ifadeyi kullandı; ‘Yasama ve yargı benim için ayak bağıdır’ dedi. Yan güçler ayrılığı ilkesini açıklıkla reddetti. Davutoğlu sonra devam etti. ‘21 Mart 2015; Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Parlamenter sistem artık bekleme odasına girmiş bulunmaktadır’ diye bir cümle kullandı ve bunu bir kaç yerde ayrıca tekrar etti diyen Tığlı, şunları kaydetti: “Bu söylemler aslında sivil görünümlü bir darbenin, bir dikta yönetimi özleminin ayak sesleriydi. Bunu defalarca ama defalarca dile getirdik. Dün kaçak sarayda gerçekleşen görüşmeyle darbe fiilen gerçekleşti. Darbenin adı 4 Mayıs Saray Darbesidir.

Şunu özellikle vurgulamak isterim ki 4 Mayıs Saray Darbesi 28 Şubat Post Modern Darbesi’ni de aşan bir niteliğe sahiptir. 28 Şubatta rahmetli Erbakan Başbakanlıktan uzaklaştırılmıştı. 4 Mayıs Saray Darbesiyle de Sayın Davutoğlu Başbakanlığı bırakmak zorunda kalmıştır. Bu darbenin, yani 4 Mayıs Saray Darbesinin 28 Şubattan farkı “Yol Arkadaşım” dediği, “Dava Arkadaşım” dediği bir kişi tarafından bu darbenin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

Değerli Basın Mensupları, Sayın Davutoğlu Başbakan olarak iki kez seçimlere girmiş, 7 Haziran’da %40.87, 1 Kasım’da da %49.5 oranında oy almıştır. Başarılı br sonuçtur. Yan Parlamenter demokratik sistemin kuralları içinde, Başbakanlık koltuğuna Sayın Davutoğlu oturmuştur. Bu bağlamda meşruluğu hiç tartışılmamıştır. Çünkü milli iradeye saygı demokrasinin kuralıdır.

Özetle, Sayın Davutoğlu’nu Başbakanlık koltuğuna kendisinin de sıklıkla vurguladığı milli irade getirmiştir. Ancak Sayın Davutoğlu kendisine ve partisine oy veren 23 milyon 531 bin kişinin iradesiyle değil, bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kalmıştır. Evet, 23 milyon 531 bin kişinin iradesiyle koltuğa oturan Sayın Davutoğlu bir kişinin iradesiyle koltuğundan ayrılmak zorunda kalmıştır. O bir kişi, 4 Mayıs’ta Saray Darbesi’ni gerçekleştiren kişidir. O bir kişi, ülkesinin demokrasisini değil, kendi dikta yönetimini düşünen ve planlayan kişidir. Sayın Davutoğlu üzülerek ifade edeyim ki 4 Mayıs Saray Darbesi’ne boyun eğerek dikta yönetimine zemin hazırlamıştır. Oysa demokrasi adına doğru olan 23 milyon kişinin kendisine verdiği görevi savunmasıydı. Milli iradeye sahip çıkmasıydı. Bu koltuğa beni halk getirdi ancak halk götürür demesiydi. Yani 4 Mayıs Saray Darbesi’ne Davutoğlu’nun açıkça direnmesi gerekirdi. Şu kadere bakın ki değerli basın mensupları, demokrasi adına Sayın Davutoğlu’nu savunmak da bize düştü.

Değerli basın mensupları, Türk siyasal tarihinde önemli bir yeri olan AKP’nin neredeyse bütün kadrolarının 4 Mayıs Saray Darbesi’ni kabullenmiş görünmeleri de demokrasimiz adına başka bir acı tablodur. Oysa demokrasilerde darbeler desteklenmez, darbelere direnilir. Bu halkın iradesine, yani milli iradeye de bağlılığın temel bir görevidir. Davutoğlu maalesef bunu yerine getirememiştir.

4 Mayıs Saray Darbesi’ni bir partinin iç meselesi olarak görmemek de gerekir. Bu darbe 64. hükümete karşı yapılmış bir darbedir. Bütün cumhuriyetçilerin, demokratların, aydınların, yani demokrasiden yana olan bütün vatanseverlerin darbeye direnmesi gereğin de ötesinde bir zorunluluktur.

Bir dikta yönetiminin yasal zeminini hazırlamak için ülkenin meşru Başbakanına karşı 4 Mayıs Saray Darbesi’ni yapanlar şunu asla unutmasınlar: Cumhuriyet Halk Partisi olduğu sürece asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Yaklaşık 150 yıllık bir parlamenter geçmişimizi bir diktatörün beklentilerine teslim etmeyeceğiz.

Kimsenin şüphesi olmasın darbecileri yeneceğiz, demokrasi kazanacak. Tarih de hep bunu böyle yazmıştır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?