DEİZM & DİYANET

DEİZM & DİYANET

Sayın CUMHURBAŞKANI, AK Parti grup toplantısının bitiminde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ı yanına çağırarak ‘deizm’ tartışmaları hakkında bilgi aldı.

Deizmin özellikle imam hatip liselerinde görülmesi bilgisi hükümeti telaşa düşürdüğünü gözlemledim. Bunun için Deizmin ne olduğunu merak ettim ve araştırdım, toplumlarda çok çeşitli inanç şekilleri ortaya çıkmıştır bu inanç şekillerinden biride Deizm’dir.

Deizm; 17. ve 18. yüzyılda ortaya çıkmış tüm dinleri reddeden Allah’ı sadece bir ilk neden olarak kabul eden yani tanrının varlığına inanan inanç felsefesi şeklidir. Semavi dinlerde yani Musevilik, Hıristiyanlık ve İSLAM gibi dinlerde insanın, önceden evrim geçirmeksizin yaratıldığına inanılır.

Bu inanış Deizm de yoktur. Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahut mucizeler), yaradan dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler. Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünya’nın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; var olan tek bir tanrının ya da üstün varlık olduğuna inanırlar.

Deizmin kabul etmediği öğeler nelerdir?

1- Allah tarafından ilan edilmiş veyahut yazıldığı iddia edilen kitaplara sahip olan dinlerin reddi.

2- İncil’in Allah’ın sözü olduğunun reddi.

3- Mucizelerin ve kehanetlerin reddi.

4- Dini bilinmez öğelerin reddi.

5- İncil’deki yaratılış hikâyesi ve insanların doğuşta günahkâr olduklarının reddi.

6- Hıristiyanlığın reddi.

Deizmin kabul ettiği öğeler nelerdir?

1- Allah vardır ve kâinatı yaratmıştır.

2- Allah insanların mantıksal davranmasını ister.

3- İnsanların ruhları ölümden sonra hala vardır, bu doğrultuda ölümden sonra yaşam da vardır.

4- Yaşam sonrasında, Allah iyi davranışlarımızı ödüllendirecek, kötü davranışlarımızı cezalandıracaktır.

Diyanet’ten deizm ve ‘kadın erkek karışık namaz kılma’ açıklaması Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, canlı yayında cevapladı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, son günlerce çokça tartışılan gençlerde Deizm ve Ateizmin yaygınlaştığı iddiaları ile kadınların camilerde erkeklerle aynı safta namaz kılmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Erbaş, TRT Haber’in canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu ve soruları cevapladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının DEAŞ ve FETÖ Terör Örgütüne yönelik çalışmalarıyla ilgili soru üzerine Erbaş, Başkanlığın bütün terör örgütü ve DİN istismarı yapan gruplara karşı mücadele edeceğini söyledi.

DİNİN arkasına gizlenenler, Terör Örgütü DEAŞ  ve simsarları dehşete dayalı Din İstismarı” raporlarından 250 bin adet bastıklarını ve millete ulaştıracaklarını kaydeden Erbaş, şöyle devam etti:”40 ilimize iki hafta içerisinde 117 ilim adamımızı gönderiyoruz. Onlar önce müftülüklerimizde müftülerimiz, vaizlerimiz ve tüm imamlarımızla toplantılar yapacaklar. Onlara karşı tedbirli olmaları noktasında gayret edecekler. Kredi Yurtlar Kurumunda (KYK) manevi rehber atamalarımız oldu. Diyanet İşleri Başkanlığından şu an itibarıyla 600’e yakın görevlimizi KYK’ da manevi rehber olarak görevlendirdik. Ramazan ayına kadar 40 ilimizi, ramazandan sonra da diğer 41 ilimizi planlı, programlı bir şekilde bu konularda aydınlatmak için gayret içerisinde olacağız.

Kadınlar camide erkeklerle aynı safta (yan yana) namaz kılabilir mi? Yurt dışında bir camide kadın ve erkeklerin beraber namaz kıldığı fotoğrafın sosyal medyada paylaşıldığının hatırlatılması üzerine Erbaş, İslam’ın ilkeleri ve kuralları olduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) “Beni nasıl namaz kılarken görüyorsanız, öyle namaz kılınız” buyurduğuna işaret eden Erbaş, şu ifadeleri kullandı: Erkekler ile kadınların aynı safta namaz kılması İslam’a uygun değil” Yoksa biz Kuran-ı Kerim’e bakarak nasıl namaz kılacağımızı anlayamayız. İşte sünnetin önemi burada ortaya çıkıyor. Camilerimizi, kadınlarımız için nasıl uygun hale getirebiliriz ya da camilerde kadınlarımız namaza nasıl dururlar? En küçük ilmihal kitabında bile bu yer alıyor. ‘Kadınlar, erkekler camide nasıl duracaklar?

Deizmin, “Peygamberi inkâr eden felsefi bir düşünce” olduğunu ifade eden Erbaş, “Biz, Peygamberimiz için canını ortaya koyan çocuklarız. Böyle bir şey olabilir mi? Biz her gün Ayet-el Kürsi’yi okuyan bir milletiz.

Ayet-el Kürsi deizmi kökten reddeden bir anlayışı ortaya koyuyor.” dedi. Milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez Deizmin hiçbir şeye karışmayan Tanrı anlayışı olduğunu aktaran Erbaş, şunları kaydetti:” Bizim milletimizin hiçbir ferdi böyle sapık, batıl bir anlayışa asla prim vermez. Milletimize, gençlerimize kimse iftira atmasın. Benim bu tanımımdan sonra hiçbir gencimizin ve insanımızın sapık ve batıl felsefi bir düşüncenin peşinden gidecek ve buna itibar edeceğini zannetmiyorum. Diyanet işleri başkanlığı tarafsız olarak görevini yaparsa gençlerimizin gerçek yolu bulacağına kalben inanıyorum, aksi takdirde arayış içeresinde olmaları makuldür.

Sayın Diyanet işleri başkanı acil olarak camilerde bayanlar için ayrılan bir bölüm oluşturma talimatını ülkemizde bulunan Müftülükler kanalı ile uygulatmalı ve denetim yapmalıdır. İmamlar bu tür yerleri kendilerine sohbet yeri olarak ayırıyor takdir. YÜCE MİLLETİMİZİNDİR.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?