Demirkaya: “Amaç oy avcılığı”

Demirkaya: “Amaç oy avcılığı”

Suriyeli sığınmacılara verilecek olan Türk vatandaşlığına SP’li Demirkaya’dan tepki geldi.

Saadet Partisi Giresun İl sorumlusu ve GİK üyesi Bekir Demirkaya son günlerde yaşanan Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi hususunda bir açıklama yaparak hükümeti eleştirdi.

Açıklamasına bayramın 1. Günü Alucra ilçesinde yaşanan helikopter kazasından dolayı Saadet Partisi olarak üzüntülerini bildirerek başlayan Demirkaya; “Ramazan bayramının 1. Günü Alucra ilçemizde meydana gelen helikopter kazası hepimizi derinden üzmüştür. Türk Silahlı Kuvvetlerimize Saadet Partisi olarak taziyelerimizi iletiyor, ölenlerin ailelerine Allah’tan sabır, yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum.” dedi.

Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık hakkı ile ilgili olarak hükümetin yaptığı açıklamaları eleştiren Bekir Demirkaya, ülkemizdeki hazır üniversite mezunu işsizlere iş alanı açamayanların şimdi de sığınmacılara iş bulma derdine düştüklerine söyleyerek; “35 milyon çalışanı olan ülkemizde, 20 milyon çalışan kredi borçlusu. Kredi ve faizle iç tüketimi balon gibi şişiren, doğru dürüst tasarruf yapmayan ve üretmeyen bir ekonomide ‘büyüdük’ diye hava atan zihniyet tabii ki kendi mezunlarına iş alanı açamaz. Açsa açsa ancak İŞKUR vasıtasıyla 6 aylık iş bulur onu da bakın işsizliği düşürüyoruz diyerek sayfalarca istatistik yayınlar. Sonra seçim meydanların da ‘1300 tl. asgari ücret vereceğiz’ diyerek ‘söz verip’ oy devşirirler. Yılın 2. yarısı olduğun da anlaşılır ki bu bir kandırmacadır. 100 tl. vergiye kesilir. Bir kanun çıkartılır tasarruf (!) için 100 tl de BES’e gider. Böylece seçimlerin üzerinden daha 1 yıl geçmeden bir asgari ücret masalı (rüyası) da burada biter. Bir dahaki seçime kadar…” şeklinde konuştu.

İşte böylesine plansız, programsız, günü birlik, balon tedbirlerle yönetilen bir ekonomik düzende Suriyeli sığınmacılarından sadece kalifiyeli olanları alacağız diyen zihniyetin aslında niyetinin hiç masum olmadığını belirten Demirkaya; “Aslında kazın ayağı hiç öyle değil. Amaç oy avcılığı. Olası bir seçimde düşen oy oranlarını artırmak. Planlanan 300 bin civarında vatandaşlık verilmesi, aileleriyle bu rakamı daha da yukarı çekmek. Seçim öncesi söz verdikleri ile şimdi uyguladıkları arasında dağlar kadar fark olan hükümet, bütün umudunu sığınmacılara bağlamış durumdadır.” Dedi.

Hükümetin gerçek amacı eğer Suriyelilere istihdam sağlamaksa bu ekonomik tabloda nasıl bir istihdam sağlanacağını merak ettiğini belirten Demirkaya; “işsizlik oranının çift haneli olduğu bu ekonomik tabloda, Suriyelilere istihdam alanı açılacaksa bizim işsizlerimize niye açılmıyor? Eğer fabrika açılacaksa, bizim işsizlerimize kim fabrika açacak? Bizim bilmediğimiz bir yerde istihdam alanı varsa, bizim işsizlerin niye haberi yok? Kamuda görev alacaklarsa, bizim işsiz niye alınmıyor? Eğer bir gelir, kaynak varsa, bizim işsize niye yok?” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?