Demiryolu treni de mi kaçtı?

Demiryolu treni de mi kaçtı?

GESOB Başkanı Ali Kara’nın yaptığı şok açıklama büyük üzüntü yaratırken, Giresun’un niye devre dışı bırakıldığı merak ediliyor.

Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı (GESOB)Ali Kara, Erzincan-Trabzon demiryolu güzergâhı konusunda bir basın açıklaması yayınladı. GESOB Başkanı Kara, yayınladığı basın bülteninde şu düşünceleri paylaştı:

“Erzincan-Trabzon Demiryolu projesinde tartışılan güzergâhlardan resmiyet kazanan tek güzergâhın Erzincan-Gümüşhane-Trabzon arası olan hat olduğu öğrenildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları resmi web sitesinde yer alan projeler bölümünde planlanan demiryolları projelerinde Erzincan-Trabzon Demiryolu projesi yer aldı. Projenin haritası ile birlikte planlanan 16 proje arasında yer alan Erzincan Demiryolu Projesinde güzergâh olarak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon üzeri hat tek hattın olduğu görüldü.

Diğer hatların yapımının henüz netlik kazanılmadığı ilk etapta yapılacak olan hattın Erzincan’dan başlayıp Gümüşhane’den geçip Trabzon’da biteceği öğrenildi.

TCDD’de belirtilen projeye göre Gümüşhane’nin Kelkit ve Torul İlçeleri’nde istasyonların olacağı görülürken diğer hatların oluşup oluşmayacağının henüz netlik kazanılmadığı öğrenildi.

Bilindiği üzere uzun yıllardır tüm Giresunlular’ın ilin gelişmesinde en önemli rol oynayacak projelerin ilk sıralarında yer alan Erzincan, Gümüşhane, Tirebolu Tren Yolu Projesi 2012 yılında kesinleşen ÇET Raporları sonuçlarına göre devlete en ekonomik maliyeti olan ve Gümüşhane’ye en kısa mesafesi olan hat olma özelliğine sahiptir.

Hükümetimizin 5449 Sayılı Kalkınma Ajanslarının kuruluş kanunundaki iller ve bölgeler arası kalkınmışlık farkının giderilmesinde en önemli rol oynayacak olan bu proje Giresun için hayati önem arz etmekte, ilimizin gelişmesi, kalkınması ve ekonomik ivme kazanması bu gibi projelerin hayata geçmesi ile mümkündür. İhalesi 14 Mayıs’ta yapılacak olan Gümüşhane den ayrılacak bir güzergâha ilaveten ikinci güzergâhın da bu ihale kapsamına alınması için Sayın Bakanımızı, Milletvekillerimizi tüm siyasi partilerimizi ve sivil toplum kuruluşlarımızı ortaklaşa hareket etmeye davet ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?