Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
DEMOKRASİ KİTAPTAN MI, YAŞAYARAK MI ÖĞRENİLİR.?
  • 0
  • 260
  • 18 Eylül 2020 Cuma
  • +
  • -

“Yeter söz milletin” sloganı ikinçi dünya şavaşı ardından faşist rejimlerin mağlubiyeti, demokrasi rüzgarlarının etkisiyle 1946 seçimlerine demokrat parti olarak ADNAN MENDERES ‘in önderliğinde CHP ile yarışa giren slogan açık oy, gizli tasnif ile bastırılmış millet iradesi yok sayılmış, 1950 seçimlerinde eziçi çoğunlukla demokrat parti iktidarı millet iradesini temsil etmeye başlamış 10 yıl millet odaklı ikdidar milleti yok sayan irade tarafından darbe ile elinden alınmıştır.
DEMOKRAT partiye atılan tokadı millet kendi yüzünde hissetmiştir.fakat o şartlarda halk Menderes’in ekmeğini yediği halde ona sahip çıkacak iradeyi örgütlenmeyi yapamadığı için Menderes’in asılmasına mani olamamıştır. Benim siyasete atıldığım 1990 larda yaşlılar Menderes’in ekmeğini yediklerini fakat asılmasına tepki gösteremediklerini söyleyerek ağlayanlara şahit oldum. Bu yara milletin bağrında hiç yok olmadı . Hatırlandığında pişmanlıklar gün yüzüne çıktı .hüzün göz yaşı eksik olmadı. Yıllar geçtikçe basın , tv, derken millet demokrasinin verilmediğini yaşayarak öğrenildiğini , eğlem ile elde edildiğini yaşadıkça özümsedi. İhtilalden 20 yıl sonra 12 Eylül , 28 Şubat, muhtırasını ensesinde hisseden millet devlet töresi gereği tepki vermekten imtina etti.
AKP seçime giderken Erdoğan’ın seçime girememesi, AKP’ye kapatma davası, anayasa mahkemesi engelleri derken millet bu gayretlerin kendini yıldırma aba altından sopa gösterme olduğunu iliklerine dek hissetti. 15. Temmuz akşamı tanklar yürüdüğünde daha önçe görülmemiş bir şekilde demokrasiyi askıya alma hareketinin öğününe millet etten duvar ördü.ölüm, yaralanma, kurşun , tehdit milleti durduramıyordu.. 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan hain darbe girişimine Türk milleti dur dedi. Milyonlarca vatandaş, genc, yaşlısı demeden sokağa inip demokarsiye sahip çıktı. Tankların ve kurşunların önünde dimdik duran sayısız kahraman, milletin iradesine sahip çıktı. Nedenmi.? 50 yıl ensesi kuzartılan millet yeter artık söz milletin Menderes’e yaptığınızı ERDOĞN a yaptırmayacağız diyerek Erdoğan’a sahip çıkmış şer odaklarına daha önce dur diyemediği iradeye dur yeter söz milletin dur diyerek Menderes’in ahını yerde bırakmamış , Erdoğan’ı da yere düşürmeyerek iradesini çiğnetmemiştir.
15 Temmuz’da evinde rahat oturmaktansa Ülkesi için ölmeyi tercih eden bir milletin ülkesidir, Türkiye.Bu vatan toprağın kara bağrında, sıra dağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca, onun uğrunda, kendini tarihe verenlerindir. mücadelemizin zirvesi, şanlı milletin zaferidir Darbelerin susturduğu ezanlardan, salaların susturduğu darbelere uzayan 60 yıllık serüven Türk milletine demokrasiyi öğrettiği gibi yeter söz milletindir.sloganı ruhunu 15 temmuz2016 yılında tarih sayfasına perçinleyerek demokrat millet olma ruhunun gereğini yapmayı bildiğini tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM