Demokratlar Menderes’in Baba Ocağı’nda Buluşuyor!        

Demokratlar Menderes’in Baba Ocağı’nda Buluşuyor!        

                   

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli köyündeki Demokrasi Çınar’ının Baba ocağında buluşuyoruz.!

Demokrasinin Çınar’ı  ‘’Çakırbeyli’ye gitmek demokrasinin beşiğiyle buluşmak demektir!. Burada ülkemizde demokrasi kahramanı Demokrasi Şehidi Adnan Menderes’in ailesi hatıraları, destekçileri ve ona inanların olduğu yerde bulunmak demokrasi yolunda olan herkes için bence bir görevdir..! “Türkiye’de demokrasi mücadelesi burada başlamıştır. ‘’

Dünya tarihinde eşine ender rastlanacak bir durumu Yassıada ve İmralı’da yaşayan bu milletin Merhum Başvekil Adnan Menderes’e olan hayranlığı, “Demokrasinin Kahramanı ve Şehidi’ olarak anılan ‘’Rahmetli liderimizin Türk siyasetine kazanımların özellikle ülkemizin içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerde hatırlanması çok önemlidir!!.

Merhum Menderes’i yarım asırdan fazla bir zaman önce tarih sahnesinden, silmek ve unutturmak için astılar, şehit ettiler ama unutturabildiler mi? ‘’Bugün babası, dedesi bile Menderesin zamanında yaşamamış her demokratın kalbinde müstesna bir Menderes sevgisi vardı. Bunu da kimse söküp atamayacaktır”

Atamaz.!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş amacına uygun olarak, “Milletin egemenliğini tesis etmek kararlılığı ve inancı ile yola çıkan Celal Bayar Adnan Menderes Refik Koraltan Fuat Köprülü, inançlarını Demokrat Parti adı ile siyasal bir akit haline getirdiler.

Bu akit, Milletle, Yeter Söz Milletindir! Diyerek Milletin iktidarı belirlemesi üzere yapılmıştı.

Birinin ya da birilerinin millete rağmen dikta etmesine karşı çıkan, millete ancak milletin egemen olması gerektiği inancı ile 1946’da yola çıkmıştır.

7 Ocak 1946 da.!

Milletimin bağrından çıkmış milletimizin tarihi inancı kültürü ta! kendisi olan bu hareketle milletin iktidarı, da kurulmuştur.

7 Ocak 1946’da kurulan Demokrat Parti, kuruluşu ile Türkiye’ye “yeni bir rota” çizmek noktasında en ciddi iradeyi ortaya koymuştur.

Türk Siyasal Tarihine Demokrasi Şehidi olarak geçen Başvekilimiz Adnan Menderesi Dışişleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorluyu ve Maliye Bakanımız Hasan Polatkan’ı Anıtmezarın ’da 20 yıldır gönül bekçiliğini yapan Menderes sevdalıları ADNAN MENDERES DERNEKLER FEDERASYONU (ADFED)  2013 yılında Gönül birliğini ülkemizin tamamında buluşturmak için kurulmuş,

15 dernek ve 26 İl’de İl başkanlıklarına görevlendirme yapılmış, Ülkemizin tamamında teşkilatlanma çalışmaları devam etmektedir.

Giresun İl Başkanlığı ve Karadeniz bölge koordinatörlüğü görevi şahsıma bunda kısa bir süre önce tebliğ edilmiş, Arkadaşlarımla beraber başlatmış olduğumuz çalışmalarla ilgili kısa sürede kamu Oyuyla paylaşacağımızı bilmenizi isterim.

Bu onurlu görevi bizlere tebliğ ederek görevlendiren Sayın Genel Başkanımız Fatih Kavaloğlu ve Federasyon yönetimi şahsim ve arkadaşlarımı onurlandırmışlardır..

Menderes Ailesine hizmet ibadettir, onurdur!.

Allaha şükürler olsun ki! Ziyadesi ile Giresun’dan katkı sağlamaya hizmet etmeye çalışıyoruz.

ADFED, toplumun bütün kesimlerinin düşünce ve görüşlerini temsil eden insanlara eşit mesafede duran, toplumu ortak paydada birleştirmeyi gaye edinmiş, Türkiye’nin yakın tarihini iyi etüt etmiş, değerli kadroların bir araya gelerek kurmuş olduğu bir düşünce platformu ve sivil toplum örgütüdür.

O ruhun Misyonun aralıksız fasılasız ayakta kalması ve yaşaması için. “Rahmetli Başvekilimiz bu memleketin havasını soluyan, bu topraklar üstünde ikamet eden herkesin kalbinde, gönlünde bir iz bırakmıştır.

Bereketli Anadolu topraklarını besleyen bir ana damar ve tüm vatandaşları bütünleştiren bir çınar ağacı gibi her tarafa kök salacak; uzlaşma kültürünü, demokrasiyi, özgürlükleri, hoşgörüyü ve birlikte yaşama arzusunu topluma benimsetme noktasında çaba sarf edecektir!..

Adnan Menderes Dernekler Federasyonu, bir düşünce fikir kulübüdür, geldiğimiz Misyonu unutmaksızın hayırlı ve doğru isler ifa etmek için değerli arkadaşlarımızca oluşturulmuştur.

Türk siyasi hayatının ve oluşumlarının sembol mihenk taşı olan ve toplum nazarında idamından bu yana artarak teveccüh gösterdiği Menderes’i, Türkiye’nin genç nesillerine anlatmayı temel hedef seçmiştir. Demokrasimizin gelişmesine tartışılmaz bir şekilde katkısı olan ve bu anlayış uğruna, idam ile Türk milletinin gönlünden koparılmaya çalışılan, Adnan Menderes ve arkadaşlarının, demokrasi şehidi olduğu bilinci halkımıza her platformda anlatılacaktır.

ADFED Menderes Misyonlarını ortak payda da kabullenen demokratları yansız ve tarafsız bir şemsiye altında toplamaktır aktır.

ADNAN MENDERES DERNEKLER FEDERASYONU (ADFED) Düzenlemiş olduğu Demokratlar Türkiye buluşmasına

Cumhuriyet Bayramımızda, 29 Ekim cumartesi günü saat 10.30 da, Menderes’in Topraklarında, millî mücadele ruhunu yeniden pekiştirmek ve şehit başvekilimizin hamisi olduğu

‘’Aydın Çakabey’i Camii şerifinde bütün şehitlerimiz! Adına mevlit okutulması için, ‘DEMOKRAT TÜRKIYE’ buluşmasına sizleri ‘de davet ediyoruz.

Türk Siyasal Tarihine Demokrasi Şehidi olarak geçen Başvekilimiz Adnan Menderesi Dışişleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorluyu ve Maliye Bakanımız Hasan Polatkan’ı ve ‘’bütün şehitlerimizi Rahmetle minnetle anıyoruz’’. Mekânları cennet olsun…

Bu kutsal yoldaki kutsal davamızı yürütmemizde Allah yar ve yardımcımız olsun”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?