Devlet terör örgütü ile masaya oturmaz!..

Devlet terör örgütü ile masaya oturmaz!..

-“Ne zamandan beri bir devlet, terör örgütü ile masaya oturmuştur?..”
-“Israrla arabuluculuk, ısrarla ateşkes… Artık dayanamadım, ‘gönder bir heyet, biz bu heyetle bunları konuşalım. Ama asla biz bir terör örgütüyle masaya oturmayız. Ateşkesi biz bir terör örgütüyle konuşmayız.”
***
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan diyor ki:
-Bazı ülkeler kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. Bizimle terör örgütü arasında arabuluculuk yapmaya talip olanlar var.

-Bunlar nasıl başbakandır, nasıl devlet başkanıdır anlamak mümkün değil. Ya siz ne zamandan beri bir devletin terör örgütüyle masaya oturduğunu gördünüz? Önce bunu bir defa bunların anlaması lazım.. Bunlara bir de kavram açıklamaları yapıyoruz. Diyoruz ki; ‘bak Türkiye’nin karşısında bir terör örgütü var ve siz bir terör örgütüyle Türkiye’yi mi masaya davet ediyorsunuz? Önce bu yaklaşımınızı bir düzeltin.

-Bizim kalkıp da teröristlerle masaya oturmak gibi Allah göstermesin kendimizi inkâr edecek hâlimiz söz konusu değildir, böyle bir şeyi asla yapamayız. Ve bu bizim bugüne kadar aldığımız siyasi terbiyeyle de asla bağdaşmaz. Bu bizim ne karakterimize, ne cibilliyetimize, ne de bizim tarihi duruşumuza asla uymaz. (Üç gün önce:13.10.2019)
***
-Dün akşam Sayın Trump ile görüştüm. ABD’nin ‘Ateşkes ilan edin, biz de müzakere için arabuluculuk yapalım’ teklifine karşı ‘Biz terör örgütü ile masaya oturmayız’ diye cevap verdim. ‘ABD gibi bir ülkenin bir terör örgütü ile Türkiye Cumhuriyeti devleti gibi bir müttefikinizin arasına girmesini doğrusu ben savaş hukuku bakımından da siyaset bilimi bakımından da asla doğru bulmuyorum’ dedim. Bunu da Sayın Trump’a söyledim.

-Dün akşamki konuşmayla çok daha farklı bir durum var. Çünkü ısrarla arabuluculuk, ısrarla ateşkes… Artık dayanamadım, ‘gönder bir heyet, biz bu heyetle bunları konuşalım. Ama asla biz bir terör örgütüyle masaya oturmayız. Ateşkesi biz bir terör örgütüyle konuşmayız.
(Üç gün sonra: 16.10.2019, Azerbeycan dönüşü)

***
Usta kaptan fırtınalı havada belli olur!..
Siyaset denizinde hava; şiddetli fırtınalı ve dalgalar da oldukça sert.

Hamalın hamallığı yük altında, bürokratın ve siyasetçinin ehliyet ve liyakati makamda (vazifede), kaptanın kaptanlığı (ustalığı) fırtınalı havada belli olur.
***
Değil günlük, saatlik mesajları dahi bir birine zıt, sözlerinin ve anlaşmalarının hiçbir güvenirliği bulunmayan sözde dünyanın bekçiliğine soyunan liderlerle dans etmek ve böyle bir ortamda başarılı olmak zorundasınız!
Allah yar ve yardımcımız olsun.
***
Fırtınalı hava; kaptanın ustalığını, mürettebatın maharetini, geminin sağlamlığı teste vesile olan bir nimettir!.. Fırtınalı havada dalgalar; sağlam gemiyi biraz hırpalasa da güverteyi temizler.
***
“Akıllı insan düşündüğü here şeyi söylemez, fakat söylediği her şeyi düşünür.” (Aristotoles)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu
16 Ekim 2019 Çarşamba / 17 Safer 1441

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?