Dillerden Düşmeyen Lezzet Makaron Nedir?

Dillerden Düşmeyen Lezzet Makaron Nedir?

Son dönemlerin en popüler tatlıları arasında yer alan makaron kurabiyeler, mutfağımızda beze olarak da bilinen tatlıya oldukça benzemektedir. Rengarenk görünümleri ve lokmalık şekilleri ile hem göz hem de damak zevkini taçlandıran bu tatlılar, ülkemizde giderek daha çok sevilmeye başlamıştır.

Makaronlar, iki adet bezenin arasına ilave edilen leziz kremalar ile hazırlanmaktadır. Aynı zamanda her damak tadına uyum sağlayacak bir aroma çeşidi bulunmaktadır. Estetik görünümleri ile iştah kabartan makaronlar, aynı zamanda oldukça şık bir hediye seçeneği olarak da popülarite kazanmaktadır. En lezzetli makaronlar ve şık sunumlar içinse mutlaka Hazz lezzetlerinin incelenmesi tavsiye edilmektedir.

Orta Çağ’dan Günümüze Makaronların Tarihi

Makaron kurabiyeler, dünya çapında bir Fransız lezzeti olarak bilinmektedir. Ancak tarihine bakıldığı zaman İtalyan asıllı bir tatlı tarifi olduğu ortaya çıkmaktadır. Tarihte ilk makaron, Orta Çağ döneminde ve Avrupa kıtasında görülmüştür. Bu dönemlerde yapılan makaronların içi yumuşak, dışları ise oldukça gevrekti. İçerisinde ise badem, şeker ve yumurta akı bulunmaktaydı.

Larousse Gastronomique, makaron kurabiyelerin ilk kez 1791 senesinde ve Venedik manastırlarında üretildiğini belirtmektedir. Ancak İtalya’da doğan ve II. Henry ile evlenerek Fransa Kraliçesi olan Catherine de Medici, 1533 senesinde ülkeye gelerek makaronların Fransa’da tanınmasını sağlamıştır.

Fransa Kraliçesi Medici, yeni hayatına başlarken yanında İtalyan olan aşçısını da götürmüştür. Ardından aşçısına, törene katılan tüm davetliler için makaron yapmalarını söylemiştir. Tüm misafirler, bu küçük ve hafif tatlıyı oldukça lezzetli bulmuştur. Bunun üzerine makaron kurabiyeler, Fransa’da da büyük bir popülarite kazanmaya başlamıştır.

Fransız Devrimi sırasında geçimlerini sağlamak isteyen iki Karmelit rahibesi, makaron kurabiyeler yaparak satmaya başlamıştır. Halk arasında Makaron Kardeşler adı ile ün kazanan bu rahibeler, tatlıları ile Fransız halkının beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bu sayede makaron, Fransa’da giderek daha çok tanınan ve sevilen tatlılar arasında yer almaya başlamıştır. Ardından bu lezzet, diğer ülkelere de yayılmaya başlamıştır. Bu nedenle makaronlar, aslında İtalyan tatlıları olsalar da Fransız halkı ile özdeşleşmiş bir tarif olarak bilinmektedir.

Geçmişten Günümüze Makaron Tarifleri

Günümüzde birçok renkte ve aromada hazırlanarak hem damak tadına hem de göz zevkine hitap eden makaronlar, geçmiş dönemlerde çok daha sade bir tarifle hazırlanmıştır. Fransız Devrimi sonuna kadar yapılan makaronlar, aromasız ve süslemesiz olarak üretilmiştir. Bu tatlıları hazırlamak için tıpkı bezelerde olduğu gibi yumurta beyazı, şeker ve badem karışımının kullanılması tercih edilmiştir. Tüm malzemeleri çırptıktan sonra küçük kurabiyeler halinde pişirmek, makaronun bilinen en yaygın tarifi olmuştur.

Fransız Devrimi sonrasında makaron kurabiyeler, diğer ülkeler ve kıtalarda da büyük bir popülarite kazanmaya başlamıştır. Tarifi öğrenen farklı ülkeler, bazı değişiklikler yaparak daha zengin bir içerik oluşturmayı başarmıştır. Her ülkenin iklimi ve zenginlikleri farklı olduğu için, zaman içerisinde giderek daha çok sayıda farklı makaron tarifi ortaya çıkmıştır. Bazı ülkelerde badem yerine un haline getirilmiş fındık ya da ceviz içi kullanımı tercih edilmiştir. Aynı zamanda her ülke, kendi damak tadına uygun olan aromalar ekleyerek farklı lezzet seçenekleri sunmuştur.

Günümüzde makaronlar, birçok farklı renk ve aroma seçeneği ile hazırlanmaktadır. En sık tercih edilen ve beğenilen aromaları ise kısaca şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Vanilya,
 • Frambuaz,
 • Antep fıstığı,
 • Çikolata,
 • Çilek,
 • Hindistan cevizi,
 • Karamel,
 • Limon,
 • Muz,
 • Kan portakalı,
 • Gül,
 • Fındık,
 • Kahve,
 • Nanedir.

Makaronlar, lezzetlerinin yanı sıra iştah açan görünümü ile de oldukça sevilen tatlılardır. Her bir aroma, içeriğini yansıtan farklı renklerde sunulmaktadır. Aynı zamanda günümüzde makaronların içerisine süt kreması ile hazırlanan özel dolgular ve ganajlar da ilave edilmektedir. Bu nedenle makaron kurabiyeler, iki beze arasındaki leziz dolgusu ve renkli görünümleri ile ön plana çıkan tatlılar haline gelmeyi başarmıştır. Hazz ailesi ise bu yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan tatlıların en leziz hallerini müşterilerine sunarak memnuniyet sağlamayı başarmaktadır.

Hazz Sunumu ve Lezzeti ile Hediyelik Makaron Seçenekleri

Kalitesi, eşsiz lezzetleri ve iştah açıcı sunumları ile deneyen herkesin vazgeçilmezi haline gelmeyi başaran Hazz; hediyelik ürün konseptleri ile de büyük bir beğeni kazanmayı başarmıştır. Özellikle tadına doyum olmayan ve estetik görünümü ile herkese tatlıyı sevdirmeyi başaran makaronlar, hayli özel bir hediye seçeneği olarak popülarite kazanmaktadır. Aynı zamanda yüksek adet sayısı ve farklı aroma seçenekleri ile parti kolilerine de kolayca erişmek mümkündür.

Hazz ailesi tarafından hazırlanan makaron hediye setleri içerisinde, farklı aroma ve adet seçenekleri sunulmaktadır. Bu sayede hediye setlerinin, gönderilecek kişiye en uygun olacak şekilde hazırlanması mümkün hale gelmektedir. Birbirinden farklı kutu tasarımları ile ince düşünülmüş bir hediye olan makaron setleri, lezzeti ile de akıllardan çıkmayan bir hediye seçeneğidir. Bu nedenle klişe hediyelerden sıkılan ve tatlı bir sürpriz hazırlamak isteyen kişiler için en uygun seçeneklerin başında, Hazz Makaron Hediye Setleri gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?