DİLSİZ MÜCADELE

DİLSİZ MÜCADELE

Bu dünyanın sadece biz insanlara ait olduğunu düşünmek yanlış bir düşüncedir. Bu düşüncelere yol açan ise insan merkezli yaşamdır. Sadece insanların yaşamları değil, hayatımızın devam etmesine büyük katkıda bulunan diğer canlıların yaşamlarını da düşünmek zorundayız. Günümüzde hayvanlara yapılan eziyetlerin arttığı görülmektedir. Bunun önüne geçmeli, doğayı, yaşamı paylaşmayı öğrenmemiz gerekmektedir.  Unutmayın ki onlar varsa biz varız, onlar yoksa bizlerde yokuz!

Seslerine Kulak Verin!

Hayvanlara işkence uygulamak basit bir problem değil aksine son derece ciddi ruhsal problemlerin belirtisidir. Bir canlıya işkence etmek veya bu işkenceyi sessiz kalıp izlemek hatta bunu yaparken zevk almak insanı gerçekten düşündürüyor. Bir canlı nasıl olurda başka bir canlıya işkence edebilir onun yaşamına son verebilir? Onların gözünden bakalım bir de dünyaya.  Unutmayın ki onların dili yok ve neler yaşadıklarını, neler hissettiklerini biz insanlara anlatamaz. İnsan konuşabilen tek canlı olarak, dili olmayan her canlının savunucusu olmalıdır ve tüm canlılara saygı göstermelidir.

Merhamet verin, suçları azaltın

Hayvanlara karşı yapılan eziyetleri duymamıza karşın son dönemlerde çocukların bu suça eğilimlerinin arttığı çok acı bir gerçektir. İnsan olarak belki de en masum olarak görülen çocukların hayvanları sevmesi beklenirken nasıl olurda onlara işkence eder diye düşünmekten alamıyorum kendimi. Aslında burada üzülmemiz gereken çok önemli iki konu var. Biri hayvanlara olan eziyetken diğeri ise daha küçük yaşta bu kadar şiddet düşkünü olan çocuklar. Bu çocuklar nasıl bir psikoloji içinde diye düşünüyorum. Nasıl bir ortamda büyümüş?  Yapılan araştırmalar hayvanlara işkence eden çocukların daha sonra insanlara şiddet uygulamaya başladıklarını göstermektedir. Burada en önemli görev ailelere düşmektedir. Çocuklarınıza diğer canlıları da sevmesi ve onlara saygı göstermesi gerektiğini her zaman hatırlatın. Merhamet duygusunu geliştirin. Unutmayın, merhamet çocuğunuza verebileceğiniz önemli bir hediyedir.

Sevginin Dili Yoktur

Sevgi… Ne kadar da kolay ama aslında bir o kadar da zor bir sözcük. Çoğu insan hayvanları sevdiğini söyler ama ne yazık ki sevgi ile yaşamlarına saygı duymak arasında o büyük farkı göremez. Yaşama saygı duyun. Onlara küçük bir iyilik yapmak inan ki zor değil. Bahçenize koyacağınız bir kap su bile onlara yapılmış büyük bir fedakarlıktır. Onlarında bizler gibi bu dünyanın bir parçası olduğunu, bizler kadar onlarında yaşamaya hakkı olduğunu her zaman hatırlayın. Sadece bizden olanı değil bizden farklı olanı, bizimle konuşanı değil bakışlarıyla bile bizlere bir şeyler anlatmaya çalışan bu canlıları sevin. Karşılık beklemeden, bizlerden sadece sevgi ve merhamet isteyen hayvanlara saygı gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?