DİN & TEBLİG

DİN & TEBLİG

Allah yarattığı kullarına akıl ve mantık vermiştir onlar doğruyu düşünsün ve bulsunlar diye, tebliğ vardır ama zorlamak yoktur. Allah dileseydi herkese hidayet verirdi ama kullarını serbest bıraktı.

SECDE SURESİ Ayet 13 ve 14 de bahsedilmektedir. Allah dileseydi iyiliği ve kötülüğü seçme konusunda insanları serbest bırakmaz, herkesi imana ve iyiliğe yönlendire bilirdi. Bu halde dünya hayatı ahireti kazanma yeri olmaktan çıkar, insanlarda melekler gibi olur, insanların özgür bir şekilde iradelerini kullanarak iyiliği veya kötülüğü seçebilme ve ahirette bunun sonucuna göre karşılığını görme şeklinde sınanmalarının bir anlamı kalmazdı.

Ayetin ilk cümlesinde bu husus vurgulanmakta, ikinci cümlesinde ise kötülükleri tercih edenlerin İLÂHÎ adalet gereği karşılaşacakları sonuç açıklanmaktadır.

Yukarda yapılan açıklamadan şu çıkmakta Allah yarattığı kullarını dine karşı zorlamadan kendi hür iradeleri ile doğruyu bulmaları için onlara akıl vermiştir. Allah akıl noksanlığı olanları sorumlu tutmamıştır. Ama aklı ve düşüncesi yerinde olan kullarını da isterse bu dünyada isterse Ahrette cezalandıracaktır.

SAYIN OKUYUCULARIM TATİLE ÇIKMAM NEDENİ İLE SİLERDEN BİR AY AYRI KALMAM GEREKİYOR. SAĞLIK VE MUTLULUK DİLERİM.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?