DİYANET’TEN, HALEP’E YARDIM ÇAĞRISI

DİYANET’TEN, HALEP’E YARDIM ÇAĞRISI

Giresun’da bu haftaki Cuma hutbesinin konusu Suriye’nin Halep şehri ve orada yaşayan Müslümanlardı.

İmam Diyanetin emri ile tüm cemaatten Halep katliamında zarar gören Müslümanlara para yardımı talep etti.

Yaşamımız müddetince Filistin, Irak, İran, Pakistan, Afganistan, Rusya ve şimdide Suriye Müslümanlarına ve devletlerine; Diyanet İşleri Başkanlığı’nca cami cemaatlerinden maddi yardımların toplandığına şahit oluyoruz.

Bu yardımlar sayesinde ayakta durmaya çalışan devletler olmuştur.

Son haftalarda ülkemiz, AB’ den ve ABD’ den gelen düşmanca telkinler neticesinde; hem ödemeler dengesinde, hem de iç ve dış güvenlik hususlarında büyük sıkıntılılar yaşanmaya başladı.

Döviz kıtlığı, Turizm gelirlerinin üçte bire kadar düşmesi, özellikle dış ödemelerde olmazsa olmaz olan Doların kıtlığı, ekonomimize ciddi oranda darbe vurmaya başladı. Hükümet panikledi. Bizzat Cumhurbaşkanı başta olmak üzere, Başbakan ve Bakanlar Kurulu Üyeleri günlerce halktan yastık altlarındaki Dolarlarını bozdurmaları çağrıları yaptılar. Böylece hem cari açık kapanacak, hem de Dolardaki hızlı yükseliş frenlenecekti.

Halk yükseklerden gelen bu çağrıyı anladı. Yastık altında sakladıkları Dolarları çıkarıp, piyasaya sürdü. Esnaflar yardım olsun diye yaptıkları işin nevine göre; en az 100 Dolar bozdurup fişini ispat edene bir yemek,bir tıraş,bir ayakkabı,bir elbise,bir gömlek,bir çift çorap,bir iç don,bir gece konaklama,bir kişilik otobüs bileti,bir kişilik uçak bileti…v.s bedava dediler.

Bu kampanya da tuttu. Artık 100 Dolarını bozduran fişini gösteriyor. Bedavadan yeyip içiyor, gezip tozuyor. Çağrılar ve telkinler üzerine halkın yastık altında biriktirdiği Dolarların çoğu eridi ve yerine ulaştı.

Lakin devletimizin başı ve yardımcıları: Bir DOLAR bulmak için canı gönülden çırpına dursun; Diyanet İşleri Başkanlığından tık ses çıkmıyor. Aslında bu Cuma onların; Cuma Hutbelerinde cemaatlere yapacakları Dolar bozdurma ve Dolar yardımı toplama kampanyaları kendileri açısından çok popüler olacaktı.

Hazır cemaati bulmuşken yarı dokunaklı ve yarı üzgün iki veciz sözle, erkeklerin de ceplerindeki ve kasalarındaki Dolarları bozdurmalarını söyleyebilirler. Parası yanında olanın mevcut Dolarlarını yardım olarak toplayabilirler, devletimizin kasalarına yatıra bilirlerdi.

Devletimizin bu zor günlerinde kılını bile kıpırdatamayan Diyanet için:”neden böyle davranıyor” diye merak ediyor olabilirsiniz..

Bu vurdumduymazlığın nedenini;2017 Umre ve Haç seyahatleri başvurularını Dolar karşılığında yapacaklarını, çok öncelerden ilan ettiklerinden utanıyor olabilirler diyebilirsiniz. Veya kulağının üzerine yatmışlardır da duymamışlardır diye de düşünebilirsiniz.

Herkese şapır şupur. Türk devletine gelince Yarabbi çok şükür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?