DÜNDEN BUGÜNE; ŞÖLEN VE ŞENLİKLER

DÜNDEN BUGÜNE; ŞÖLEN VE ŞENLİKLER

Geçen Cumartesi Bulancak’ta değişik ve bir o kadar da güzel bir etkinlik yapıldı.  Bulancak Kaymakamlığı ve Bulancak Belediyesi’nin başı çektiği, birçok kamu kurum ve sivil toplum kuruluşunun desteklediği farklı bir bahar şenliği yapıldı.  Programın uzun olması dışında genel hatları ile başarılı buldum.

Program ilk olmasına rağmen vatandaşın ilgisi gayet iyi olması Bulancak’ta böyle programların aslında olması gerektiğinin açık ispatıdır.

Yıllar önceye geri döndüm

Böyle şölen, festival falan değince aklıma bundan 12-13 sene önceki lise yıllarım, hatta daha eskiye gidersek 20 sene önceki ilkokul yıllarım geliyor.

23 Nisan, 19 Mayıs gibi günlerde yaşadığımız ilçenin stadında ya da en büyük merkezlerinde kutlanıyordu bu etkinlikler.  İstiklal Marşı için kürsüye çıkan adam millete askeri bir düzenle ‘Rahat’, ‘hazır ol’ diyerek cebinden çıkardığı köstekli saatine 1 dakika bakar ve iri ve itici bir sesle tek başına mikrofonla istiklal marşı söylerdi (söyletirdi). Ardından başka biri çıkar milletin hiç yüzüne bile bakmadan ansiklopedik bilgilerin yazılı olduğu sayfalarca yazıyı okur, işgüzarlık yapardı. (gayet sıkıcı olurdu)

Hatırlıyorum sözüm ona dönemin idarecileri (devlet) milletle barışık değillerdi, tabi o dönem bunu anlamıyorduk, düşünemiyorduk.  Olması gereken budur herhalde diyorduk sanırım. Sözde laik ve çağdaş oldukları için tepeden bakmaları meşhurdu. Velhasıl kelam o zamanlarda (devlet) milletin gönlüne, kalbine giremiyorlardı. (girememişlerdi)

Bugünlerimize hamd olsun

Ama bugün işler hamd olsun biraz daha değişti. Milletin içinden çıkan İlçenin mülki amiri, Belediye Başkanı, bazı daire müdürleri artık daha güler yüzlü, daha samimi, daha yerel bir dille davranış sergiliyor milletin gönlüne kolayca girebiliyorlar. Şölen ve şenliklerde daha samimi konuşmalar gerçekleştirebiliyor, izleyenler ‘işte bu adam bizden, içimizden biri’ gibi düşünceleri kolayca düşünebiliyor.

Şöyle memurluğu, kafa yapısı 30-35 senenin üstünde olanlar ise bugün halen daha kol saatiyle saygı duruşu yapıyor (bunun yerine ver müzikle saygı duruşu ve istiklal marşını), milletle alakası olmayanlar sayfalarca anlamsız yazı okuyor (işgüzarlık yapıyor). Birde o dönemlerin alışkanlığı olsa gerek ekerken, gerek biçerken ortada olmayan yine belirli kişiler kendilerince işgüzarlık yaparak sivilleşmiş, millileşmiş organizasyonlara müdahale etmeye çalışıyorlar.

Devletin başı sivilleşti

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu duruma katkısı çok yüksek. Devletin milletle kucaklaşmasını, milletin kalbine girmesini sağladı. 10-12 sene önce fiilen başlattığı devlet-millet kucaklaşması 16 Nisan sonrasında gelen Yeni Hükümet Sistemi ile resmileşti. Bugün bürokrasinin sivilleşmesi işte bugün, bu yüzden çok önemlidir. Daha sivil organizasyonlar, daha içten ve güzel yapılacaktır.

Nerede kalmıştık?  Bulancak’ta böyle güzel etkinliğe imza atan Bulancak Kaymakamı Sayın Niyazi Ulugölge’ye ve Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’a ve özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Bulut ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Efendi Altun’a teşekkür ederim. İşte bu ve benzeri idareciler bu milletin dilinden, gönlünden, yüreğinden anlayan idarecilerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?