DÜNYA;ELA KARAHASANOĞLU’NU KONUŞUYOR

DÜNYA;ELA KARAHASANOĞLU’NU KONUŞUYOR

Giresun dışına açılan Giresunlular başarıdan başarıya koşuyor

Giresun’da Giresunlulara fazla değer verilmezken,il dışına açılan Giresunlular yabancı ülkelerde adeta destan yazıyor.Tirebolulu Ela Karahasanoğlu’nun başarısı ise dilden dile dolaşıyor.Kanada’da ekonomiyi ayakta tutan birkaç isim arasında gösterilen Karahasanoğlu gibi marka isimlerin Türkiye’de Maliye Bakanı olarak niye değerlendirilmediğine ise akıl sır ermiyor…

Giresun Dergisi’sinin sahibi efsane gazeteci Remzi Mamaşoğlu,Karahasanoğlu ile gurur duyduklarını ifade ederek”Kanada’nın 10 büyük yatırım kurumunun birinde yönetici olarak çalışan hemşehrimiz Şükrü Karahasanoğlu’nun

kızı kurumsal yatırım alanında dünyanın önde gelen girişimcilerinden biri seçildi, baştacı edildi.

Ela Karahasanoğlu, CAIA’nin Gender Diversity (cinsel esitlik) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda

CAIA’nin Toronto Eş Başkanı olarak görevini yürütüyor.

Giresun Tirebolu kızı olan hemşehrimizin dünya çapındaki başarısı ile gururlandık.

Dünya çapında başarılarıyla övündüğümüz bilim insanları, iş insanları, üst düzey yöneticilerimizin yanında bu kez finans dünyasından gelen başarı öyküsüyle adımızdan söz ettirdik.”dedi

Mamaşoğlu şöyle konuştu

 

“Dünyanın finans merkezlerinden biri Kanada’da Giresun Tirebolu kızı Ela Karahasanoğlu ile gururlandık.

Ela Karahasanoğlu, Giresun Tirebolulu saygın bir ailenin kızı olan, İstanbul’da eğitim gören, Türkiye’de üniversite eğitimi alan, Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu. Mesleki kariyerinde sağladığı başarılarla kurumsal yatırım alanında dünyanın önde gelen girişimcilerinden biri olarak seçilen Ela Karahasanoğlu beyin göçünün önemli örneklerinden biri.

Kurumsal yatırım alanında yayınları da bulunan Ela Karahasanoğlu’nun dünyanın önde gelen girişimcileri arasında yer alması, Türkiye’nin beyin sermayesinin dış dünyada yarattığı başarı öyküsü ise büyük önem taşıyor.

Giresunlu kızımız Ela Karahasanoğlu’nun hem kadın ve hem de Türk kökenli bir kadın girişimcisi olarak175 milyar dolarlık bir bütçeyi de yönetmesi dünya finans sektörünün dikkatlerini çekiyor.

Emlakbank, Sümerbank ve Etibank’ın geçmiş dönem genel müdürlerinden hemşehrimiz bir dönem bankacılık sektörüne damga vuran Şükrü Karahasanoğlu’nun finans sektöründen yetişen kızı Kanada’da mesleğinde sağladığı başarısıyla adından övgüyle söz ettiriyor.

Ela Karahasanooğlu, British Columbia Portfoy Yönetim Şirketi’nde (BCI – British Columbia Investment Management Corporation), Total Fund Management (Portfoy Yonetim) grubunu yönetmektedir. 170 milyar dolarlık yatırım portföyü ile BCI, Kanada’nın British Columbia eyaletinin kamu sektörü fonlarına yatırım yönetimi hizmeti veren Kanada’nın en büyük 10 yatırım kurumundan birinde yönetici.

Eylül 2019’da BCI’ya girmeden evvel Ela Karahasanoğlu, Ontario eyaletinde benzer bir kurum olan IMCO’da (Investment Management Corporation of Ontario) Alternatif Yatırım Stratejileri’nin Genel Direktörü olarak 35 milyar dolarlık bir portfoyun yonetiminden sorumluydu. Ela Karahasanoğlu, IMCO’dan önce, Toronto’da CIBC Bankasının Portfoy Yönetim şirketinde Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 2012-2015 yılları arasında Mercer bünyesindeki Alternatif Yatırım ekibinde Baş ve Üst Düzey Yönetim Danışmanı olarak bir dizi mutlak getiri ve riskten korunma fonu stratejilerinin liderliğini üstlendi.

Karahasanoğlu, altı yıl boyunca New York merkezli kantitatif bir hedge fund’da Trading ve Araştırma Grubu’nun Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca Merrill Lynch, New York’ta kredi türevleri ve varlık yönetimi alanlarında çalıştı.

Ela Karahasanoğlu kariyerine Türkiye’de para ve bono trader’i olarak başladı. Portföy yönetimi ve alternatif yatırım sektörlerinde yatırım sektöründe 20 yılı aşkın deneyime sahip. Ela Karahasanoğlu’nun kurumsal yatırım alanında çeşitli yayınları bulunuyor.

Ela Karahasanoğlu, Haziran 2018‘de kurumsal yatırım alanında önde gelen yayını Institutional Investor tarafından Rising Hedge Fund Star (Yükselen Hedge Fund Yıldızı) ve Haziran 2020’de kurumsal yatırım alanında dünyanın önde gelen girişimcilerinden biri olarak seçildi.

İyi derecede bir eğitim alan Ela Karahasanoğlu, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden dereceyle mezun olmuştu. 2000 yılında Georgetown Üniversitesi’nde MBA diplomasi aldı. 2002’den beri CFA ve 2010’dan beri CAIA lisanslarına sahip.

Ela Karahasanoğlu, CAIA’nin Gender Diversity (cinsel eşitlik) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda CAIA’nin Toronto Eş Başkanı olarak görevini yürütüyor.

Ela Karahasanoğlu, 20 yılı aşkın süredir ABD ve Kanada’da yaşamını sürdürüyor.

6 yıldır evli ve eşiyle Toronto’da ikamet ediyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?