DÜVE MÜRACAATLARI BAŞLADI

DÜVE MÜRACAATLARI BAŞLADI

Düve  Alımlarına %40 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

 

Giresun Tarım İL Müdürlüğü,düve alımlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

 

Buna göre;TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesi olan üreticilerimize işletme kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde satın aldıkları düve/manda başına %40 oranında hibe desteği verilecek

 

Müracaatlar; 31 Aralık 2020 tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir. Başvuru şartları ile ilgili şu uyarılarda bulunuldu

 

1) Başvuru dilekçesi,

2) Başvuru formu,

3) Varsa, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge,

4) Varsa, işletmenin ari/organik niteliğine dair belge.

 

Düve alım desteği aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara göre yapılacak

1)Yetiştiricinin işletmesinin TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.

2)Bir işletme; kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

3)Desteklemeye esas 2020 yılı gebe düve fiyatı 14.000 TL/baş , 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 8.000 TL/baş, damızlık gebe manda fiyatı 12.000 TL/baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı ise 7.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

4)Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadar olup, düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen fiyatın % 40’ından fazla olamaz.

5)Düveler/mandalar; düve/manda düvesi yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir.

6)Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur.

7)Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM’den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

 

Bu kapsamda destekleme kapsamına girecek düveler;

1)Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue

2)Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh),Brown Swiss, Mondbeliard

3)Sütçü ırklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein

4)Manda olarak belirlenmiştir.

 

Ayrıntılı bilgi almak isteyen yetiştiricilerimiz, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?