ECZANE OLMAYAN İLÇE OLUR MU?

ECZANE OLMAYAN İLÇE OLUR MU?

“Çevrendeki kişiler içinde en ziyade onu beğenmelisin ki… Sana acı gerçekleri herkesten çok o söylesin.” (Hz. Ali)

 Çamoluk İlçesi; Giresun’un belki de en mahrumiyet ilçelerinden biri…

Şehir merkezinde 2.400, köylerde 4.100 olmak üzere toplamda 6.500 civarında kayıtlı nüfusu bulunuyor… Giresun il merkezine 187 km, Alucra’ya 39 km, Şiran’a 45 km, Erzincan’a ise 112 km uzaklıkta olan bir ilçe.

***

2014 yılında, 20-25 yıl aradan sonra bu ilçeye bir ziyaretim olmuştu.

O tarihte ilçenin bazı mahrumiyetlerini üzüntüyle müşahede etmiş ve paylaştığım bir yazımda; “Alucra’dan sonra Çamoluk “yol tabelasını” takip ederek yola giriyoruz… Önce, acaba yanlış mı yola girdik, diye şüpheye düşüyoruz!.. Herhalde Gümüşhane ana yolundan ayrılan başka kısa bir yol olmalı, diye düşünüyoruz!

Aman Ya Rabbi!.. Bırakalım geçmiş yılları, acaba 13 yıllık Ak Parti iktidarında…

Bu yoldan hiçbir Vali geçmedi mi?!.. Hiçbir milletvekili geçmedi mi?!..  Hiçbir il başkanı geçmedi mi?!.. Hiçbir Karayolları yetkilisi geçmedi mi?!..

Alucra ilçesini maddeden ihya edenler acaba Çamoluk ilçesini hiç görmediler mi?!..

Bugün nice köy yolları Çamoluk-Alucra arasındaki yoldan daha geniş ve daha bakımlı…

Bu sözde ilçenin merkezinde kalacak otel yok, misafirhane yok… İlçenin köylerinde var olan misafirhane ilçe merkezinde yok!.. İlçe merkezinde doğru dürüst bir tuvalet dahi yok… Yok… Yok… Yok

Bugüne kadar buraya atanan kaymakamlar ve daire müdürleri sanki mahrumiyet bölgesine sürülmüş olmanın burukluğuyla sessiz kalmışlar!

Belki de bu bürokratlar haklılar!.. Çocuklarının eğitim imkânsızlıkları ve eşlerin sosyal faaliyetlerden mahrumiyetleri, onları vatan sevgisiyle isyan ettirmeden sessizliğe büründürmüş olabilir! Onların halini ancak burada ve bu gibi yerlerde yaşayanlar bilir!.. 

Buraya atanan memur kesimini, “niçin hizmet vermediler” diye sorgulamak yerine, “acaba niçin hizmet veremiyorlar” diye araştırmak gerekir!

Bütün bunlara rağmen ilçe halkı; teşkilat mensupları, yerli bürokrat ve siyasetçiler bize maddi hizmet vermediler diye hükümete küsmemişler, Ak Parti’nin verdiği genel hizmetleri değerlendirerek; 2011’de % 80,5 ve 10 Ağustos’ta da Erdoğan’a % 90,5 rey vermiş…

Bu tavır ayakta alkışlanmalı, rey veren bütün Çamoluklular teker teker tespit edilip tebrik edilmelidir…

Hatta Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu bizzat Çamoluk’a gelerek, Çamolukluların bu örnek ve herhalde istisnai duyarlılıklarını yerinde tebrik etmelidirler!

Bu ilçeyi ve ilçe halkını bugüne kadar görmeyenler ve hizmet vermeyenler de iyi tespit edilmelidir!..” gibi değerlendirmelerde bulunmuştum.

***

Bugün bir haber sitesinde bu ilçede Eczane de olmadığı haberini okuyunca teyit babından “gerçekten doğru mu?” diye oradaki dostlarla görüştük. Maalesef doğruymuş… Çamoluk ilçesinde ECZANE YOK MUŞ!..

***

El insaf!..Bu çağda böyle bir ilçe!

Öyle ki Çamoluk,1 Kasım 2015 seçimlerinde de % 84,3 rekor reyle AK Parti’ye destek vermiş bir ilçe!

İşte bu şartlar altında 24 Haziran seçimlerine gidiyoruz… Hadi hayırlısı!

Bilmem, bu tablodan yüzü kızaran bir siyasetçi ve bir bürokrat var mıdır?

***

 “Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa koyunu

 Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu!”

 Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?