Eğitimde FETÖ’nün yerini kimler alıyor?

Eğitimde FETÖ’nün yerini kimler alıyor?

FETÖ ile iktidar arasında ‘dershaneler krizi’ çıkana kadar sorun yoktu. İktidar cemaati ‘hizmet hareketi’ olarak görüyordu!
Aslında neye ve kime ‘hizmet’ ettiğini tam olarak bilmeden… Ya da görmezden gelerek… Uyarılarımızı dahi dikkate almadan…
FETÖ en çok mevcut iktidar zamanında güç kazandı. Her alanda yatırımlar yaptı.
Bunlardan teki de eğitim alanıdır.
Özel okulları, dershaneleri, yurtları, pansiyonları ve yayınları ile büyük bir güç haline gelmesi sağlandı.
Bu sayede, velilere ulaşması kolaylaştırıldı.
Bu sayede, yerleştiği bürokrasinin de desteği ile KPSS skandallarını gerçekleştirdi.
Bu sayede, devşirdiği gençleri kamuya yerleştirdi… TSK’ya yerleştirdi… Emniyete ve yargıya yerleştirdi…
Sonra ne mi oldu?
İktidar belli bir güce ulaşınca, eğitim alanını kendi kontrol etmek istedi. Dere karşıya geçildi diye düşünmeye başladı.
1996 yılında; dönemin Beyoğlu Belediye Başkanı Nusret Bayraktar tarafından kurulan İSEGEV (İstanbul Eğitim ve Gençlik Vakfı), 2012 yılında adını TÜRGEV (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı)olarak değiştirdi.
Bu vakfın yönetiminde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isimler bulunuyor. Hatta oğlu, kızı ve eniştesi Ziya İlgen’de vakıf yönetiminde söz sahibidir.
2013 yılında ise TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı)kuruldu. Bu vakıf TÜRGEV’ in gençlik kolları gibi çalışmaya başladı. Bilal Erdoğan vakfın Yüksek İstişare Kurulu üyesidir.
Ve bu iki vakıf cemaatin etkin olduğu eğitim, yurt ve pansiyon alanında faaliyet göstermeye başladı. O alana talip oldular.
İktidar – cemaat çatışması başladı!.
Bu çatışma, 17/25 Aralık sürecinde etkili oldu. ( Dikkat ederseniz 2012 yılında TÜRGEV, 2013 yılında TÜGVA kuruldu ve 2013 yılının 17 Aralık tarihinde kriz patlak verdi!)
Bu çatışma 15 Temmuz’a neden olacak süreci de tetiklemiştir…
***
15 Temmuz sonrası her alanda olduğu gibi eğitim alanında da FETÖ tasfiyeleri başladı. FETÖ okulları, dershaneleri, yurt ve pansiyonları kapatıldı.
TÜRGEV ve TÜGVA için de bu tasfiyeler bir ‘mıntıka temizliği’ oldu!
Her iki vakıf, ülkemizin pek çok ilinde yurt ve pansiyonlar açmaya başladılar. Hatta TÜRGEV, İbn-i Haldun Üniversitesini kurdu.
2015 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜRGEV arasında ilk işbirliği protokolü imzalandı.
Daha sonra farklı alanlarda protokoller imzalandı.
2016 yılında iktidar ‘Torba Yasa’ kapsamına, Kamu taşınmazlarının 49 yıllığına bedelsiz olarak TÜRGEV’e tahsis edilmesini de aldı ve TBMM’den geçirdi…
Bu yasa sonrasında;
İktidar belediyeleri bu vakıflara destekler vermeye başladılar.
Bina desteği verenler oldu… Arsa desteği verenler oldu…
Bu sayede TÜRGEV, Ekim 2018 tarihi itibariyle 27 ilde, toplam 5.152 kontenjanla 30 özel öğrenci yurdu işletir hale geldi (getirildi!)
TÜGVA ise halen çeşitli illerde topla 58 yurt işletmektedir. Bu yurtlarda 7.296 öğrenci kalmaktadır.
Görüldüğü gibi FETÖ’den alınan bu alana iktidara yakın ve birbirleri ile akraba olan iki vakıf yerleşmiş görülüyor.
Buna Ensar Vakfı, İlim Yayma cemiyeti Vakfı gibi diğer iktidara yakın vakıf yurtlarını da eklersek, konu daha iyi anlaşılacaktır.
***
TÜRGEV, TÜGVA, Ensar Vakfı gibi vakıflar Milli Eğitim bakanlığı ile protokol imzaladılar. Bu protokol ile vakıflar okullarda çeşitli faaliyetlerde bulunma hakkı ede ettiler.
Bakanlık düzeyinde imzalanan protokollere paralel olarak il – ilçe düzeyinde de bu vakıflarla Milli Eğitim Müdürlükleri arasında protokoller imzalanıyor.
Okullar ve öğrenciler bu vakıflara açılıyor…
Özellikle lise ve ortaokul öğrencilerine ulaşmak için TÜGVA, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile protokol imzalıyor.
Neredeyse protokol imzalamayan kalmadı!.
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile TÜGVA arasında ildeki tüm lise öğrencilerini kapsayan ‘münazara yarışması’ düzenlenmesi konusunda protokol imzalandı.
Münazara konularını kim belirleyecek?
Elbette ki TÜGVA…
Bulancak TÜGVA ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kaymakamında ‘olur’ verdiği bir protokol imzaladı. Bu protokolün içeriği nedir?
TÜGVA bu protokol ile Bulancak’ta bulunan ortaokul ve lise pansiyonlarında, ‘ Medeniyet ve Değerler Eğitimi’ konusunda belirli bir program dâhilinde etkinlikler yapacak.
Özetle bu protokolle; Bulancak ilçesinde lise ve ortaokul öğrencilerine ait pansiyonlarda kalan öğrenciler TÜGVA’ ya teslim edilmiş oldu!.
Benzer protokoller pek çok il ve ilçede imzalanmıştır.
Bu gelişmeler sonrasında şu tespiti yapabiliriz.
TÜRGEV, TÜGVA, Ensar Vakfı gibi vakıflar aracılığı ile FETÖ’den temizlenen eğitim alanına iktidar yerleşmektedir.
Artık okullarımız ve öğrencilerimiz bu vakıflara emanet… Anne ve babalara duyurulur!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar