Eğribel tüneli niye bu kadar yavaş?

Eğribel tüneli niye bu kadar yavaş?

Güney Çevre yolu ihalesi hala yapılmazken,Milletvekili Bektaşoğlu il genelindeki yollar ile Eğribel Tüneli için TBMM’ye 2 önerge verdi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, ilimizin 15 yıldır tamamlanamayan ve son günlerde tepkilere neden olan gurup yolu inşaatları ve Eğribel Tüneli’yle ilgili TBMM’ye iki ayrı soru önergesi verdi.

100 kilometreyi bile bulmayan Giresun’un Kovanlık-Aydındere, Görele- Çanakçı, Güce, Batlama Gurup Yolu ve Giresun-Dereli ve bağlı yollarındaki inşaat çalışmalarının tamamlanamadığını, Karayolları ağında olup da  bu kadar uzun süre yapılmayan yolların sadece Giresun’da olduğunu ifade eden Bektaşoğlu, müteahhitlerin uzun aralıklarla iş bırakmalarının gerekçesini sordu. Milletvekili “bu yolların ayrı ayrı ihale tutarları ve bugüne kadar kullanılan ödenek miktarı nedir, ihale sözleşmelerinde belirtilen iş bitirme tarihleri hangilerinde kaç yıl aşılmıştır” dedi.

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu önergesinde Bakan Arslan’a şu soruları yöneltti: “Köyleri, beldeleri, ilçelere, ilçeleri, il merkezine, Karadeniz sahil yoluna veya iç bölgelere bağlayan ve nüfusumuzun büyük bölümünün ulaşımını sağladığı bu yolların çoğu bölümlerinde sık sık inşaatların durmasının nedeni düzenli ödenek aktarılmaması mıdır?

Bakanlığınızın sorumluluğunda, Karayolu ağında olup da 14-15 yıldır bitirilemeyen yollar, Giresun’dan başka bir ilde mevcut mudur?

‘Yol yaptık’ diye öğünen bir bakanlık olarak, Giresun’un yukarıda belirtilen yollarının durumunu ve hala ulaşılamayan yerleşim yerlerine yol olmayışını, mevcut yolların ise ulaşım sağlamakta güçlük çıkaracak kadar bozuk yüzeylere sahip olmasını nasıl açıklamaktasınız?”

“EĞRİBEL NE ZAMAN BİTECEK, PROJE SADECE TÜNELLERİ Mİ KAPSIYOR?”

Bektaşoğlu, Bakan Ahmet Arslan’a Eğirbel tünellerini de sordu ve “en kısa sürede tamamlanması için bakanlık olarak hangi özel çalışmaları yapmaktasınız?” dedi.

Bülent Bektaşoğu önergesinde şu soruların cevaplandırılmasını istedi: “Bu projenin maliyeti nedir, inşaat için bugüne kadar ne kadar ödenek kullanılmıştır, tam olarak ne zaman bitecektir, yüklenici firma ile yapılan bir anlaşma veya protokol var mıdır, varsa hangi taahhütleri içermektedir?

Dereli-Pınarlar arasından Eğribel tüneline, oradan da Şebinkarahisar’a ulaşan yol güzergahını yüksek standartlı ticaret bağlantı yolu olarak yapılması düşüncesinden tamamen vaz mı geçilmiştir, gündeminizde böyle bir proje var mıdır? Proje sadece tünelleri mi içermektedir?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?