EKİZ: “ÇALIŞANIN HAKKINI ORTADA BIRAKTILAR”

EKİZ: “ÇALIŞANIN HAKKINI ORTADA BIRAKTILAR”

“TOPLU SÖZLŞEMEDE ATTIKLARI İMZAYA BİLE SAHİP ÇIKMADILAR.”

Türk Sağlık-Sen Giresun şube Başkanı İbrahim Ekiz,112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personele sahip çıkılmadığını öne sürdü

Ekiz”2015 yılı Ağustos ayında yetkili konfederasyonla işveren arasında imzalanan Toplu Sözleşmenin 112 acil sağlık hizmetlerinde görevli personele tayin bedeli verilmesi başlıklı 24 maddesinde Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde  görev yapan kamu görevlilerinden Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinden  yararlanma imkanı bulunmayanlara, döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere tayin bedeli verilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı’nın görüşü üzerine Sağlık Bakanlığı’nca belirlenir.”Şekilde düzenlenmişti.

Ayrıca dönemin 112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü de yaptığı açıklamada “112 de çalışan fedakar kardeşlerim, mesai arkadaşlarım1 Ocak 2016’dan itibaren yemek için nakdi yardım toplu sözleşme sonunda kabul edildi. 112 çalışanları 2015 rakamlarına göre 166,55 tl yemek için nakdi yardım bedeli alacaklar. 2016 yılında yeniden değerlenme oranında artacak” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Fakat temel taleplerin hiçbiri toplu sözleşmede çözüme kavuşturamayan malum sendika toplu sözleşmede hayata geçirilen bu meselenin bile takipçisi olamamıştır. Malum-sen sitesinde asparagas kazanım haberleri yayınlamakla uğraşmaya başlamış attığı imzasına bile sahip çıkmamıştır. Toplu sözleşmenin üstünden 4 aydan fazla bir zaman geçmesine karşı kanuni düzenlemenin, Maliye Bakanlığı ile görüşmelere takılarak hayata geçmemiştir. “dedi

Ekiz şöyle konuştu: “112 Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bu düzenlemenin 3 ay ertelendiği ve 112 çalışanlarının yemek ihtiyacının karşılanması için 2016’nın ilk üç ayını kapsayan gıda ihalesi yapılması hakkında bir yazı yayınlanmıştır. Yazıda Maliye Bakanlığı ile nakdi yardım konusunda görüşmelerin devam etmesinden dolayı böyle bir kararın alındığı belirtilmiştir. Fedakarca hizmet eden, canı pahasına sağlık hizmetleri sunmaya çalışan 112 çalışanlarının yemek yardımı konusundaki sıkıntılarını çözecek olan düzenlemenin geciktirilmesi kabul edilemezdir. Umarız bir an önce bu sorun çözüme kavuşturulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?