EKİZ SERT ÇIKTI

EKİZ SERT ÇIKTI

Türk Sağlık-Sen Giresun Şube Başkanı İbrahim Ekiz,Memur maaşlarına yapılan zammı eleştirdi.Ekiz”“ Enflasyon rakamları karşısında 2023 yılı zamlarının yeni ekonomik gerçekler ışığında belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur” “Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

“Kamu görevlileri ve emeklilerimize verilecek enflasyon farkı ile birlikte 2023’ün ilk 6 ayı için yapılacak toplam zam oranı belli oldu. Rakamlar, memur ve emeklilerimize yapılan  zam oranları yetersizdir. Memurlar ve emekliler açlığa ve susuzluğa mahkûm edilmişlerdir verilen zamlar karşısında memurluk utanılacak acınacak bir meslek olmuştur. Memurlar memur olduğuna pişman edilmişlerdir, yetkisiz etkisiz ve yandaş sendikanın olduğu yerde memur sorunlarının çözüleceğine inanmıyoruz, nasıl inanacağız dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı  26 bin, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin lira olmuştur. hala memura yapılan maaş artışını alkışlayan sendika başkanları var biz bunlara nasıl inanacağız. Enflasyon yalnızca Aralık ayında %1,18 arttı ve 2022 yılının tamamı için %64,27 oldu. 2022 yılının ikinci altı ayında TÜFE %15,4 olarak hesaplandı.

Temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına %7 zam yapılmıştı. Buna göre memur maaşları geçen altı ayda verilen %7 zam düşüldüğünde resmi olarak %8,4 eridi. Böylece memur ve emeklilere ocak ayında %8,4 enflasyon farkı ortaya çıktı. Memur ve emekli maaşlarına ocak ayında yapılacak %8 artışla birlikte enflasyon farkı da eklendiğinde yalnızca %16,4 zam yapılması söz konusu oldu.”dedi.

Haber: Hakan ÇELEBİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?