Ekmekte fiyat tartışması!

Ekmekte fiyat tartışması!

  SEDAT KARAKAYA

Özellikle Türkiye’de yoğun olarak tüketilen, sofralarımızın olmazsa olmazı ekmek, sahtekarların yoğun olarak işlem yaptığı gıda ürünlerinden biri. Kullanılan katkı maddeleri ile renk üzerinde oynamalar, bayatlama sürelerinin uzatılması ve daha bir çok hile ile sağlığımız hiçe sayılmakta, ekmeğimiz ile oynanmakta…Bir de buna fiyat istikrarsızlığı eklenince tartışma ayrı bir boyut kazanıyor.  Giresun merkezde faaliyet gösteren ekmek fırınları arasında yaşanan ‘ekmekte fiyat tartışması’ polemiğin de fitilini ateşledi.

EKMEKTE FİYAT İSTİKRARSIZLIĞI BAŞLADI !

Giresun’da 1926 yılından bu güne  fırın sektöründe olduğunu belirten ekmek fırını işletmecilerinden Rasim Saral, bu konuda bir denge bulamadıklarını ifade ederek Giresun Fırıncılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hami Demir’i istifaya  davet etti.

Dededen toruna fırıncılık sektörü içerisinde yer aldıklarının altını çizen ve fiyatlar konusunda muzdarip olduklarını söyleyen Karal, “Ekmek konusun bir fiyat istikrarsızlığı yaşıyoruz. Ekmeğin gramajı üzerinde değil ama fiyatı konusunda çok oynama yapıyorlar bu da dengeyi bozuyor. Örneğin, bir fırında ekmeğin fiyatı 1 TL iken, bir başka fırında 1.25 kuruş. Marketlere ekmek veren bazı fırınlarda ise bu fiyat 80-85 kuruşa kadar iniyor. Bu da bu sektörde hakkını almak isteyen nice emekçilerin hakkını gasp etmek oluyor. Bir şeyin değeri vardır, hiç bir ürün değerinin ne altında ne üzerinde fiyata satılır. Ben burada sabahtan akşama kadar dükkânı bekleyeceğim, fakat bazı uyanıklar yüzünden kazanamayacağım. Böyle şey olur mu? Fiyatlar konusunda yakın zamanda da aynı sorunu yaşadık. Ve o zamandan bugüne sorunları çözemedik. Bunu ben değil, bugün bu sektörün başında yetkili olan Giresun Fırıncılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hami Demir’dir. Ve sayın Demir’i bu manada göreve değil, bir türlü soruna çözüm getiremediği için direkt istifaya davet ediyorum” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?