Ahmed ÇITLAKOĞLU
Ahmed ÇITLAKOĞLU
ahmedcitlakoglu@giresungundem.com
Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân!..
  • 0
  • 152
  • 16 Mayıs 2021 Pazar
  • +
  • -

“Ey Nefsim! Seni sen yapan benim., beni de ben yapan sensin. Ya yola gel beraber gidelim ya da yoldan çekil ben Hakk’a gideyim.” (Hz. Mevlâna)

***

“Hoş geldin yâ şehr-i Ramazân” diye sevinçle karşılayıp, korona belası tehdidi altında camilerde cemaatle teravih namazından, dostlarla birlikte iftar yapamama mahrumiyet hüznüyle bir aydır ağırladığımız kutlu misafirimizi, bir yıl sonra tekrar karşılamak ve kavuşmak ümidi ve duasıyla “elvedâ yâ şehr-i Ramazân” diyerek hüzünle uğurluyoruz…

İdrak edeceğimiz Mübarek Ramazan Bayramımızı da maalesef yine aynı korona belası sebebiyle sevdiklerimizle kucaklaşıp bayramlaşamama hüznüyle karşılamaya hazırlanıyoruz!..

**

Ramazan Bayramı; dilini ve kulağını çirkin sözlerden, gözlerini çirkin bakışlardan, el ve ayaklarını kirli işlerden koruyanların, meşru ve helal da olsa nefsinin nice arzularına gem vuranların bayramıdır…

Bu Bayram; oruç nedir bilmeyen, iftar sahur tanımayan, sevemeyen ve sevilemeyen, ikram infak hazzını tatmayan, sadaka, fitre fidye mefhumlarından uzak olanların bayramı değildir.

Bu Bayram; bir ay boyunca haram ve yasaklardan kaçınan, ikram ve infaklarıyla sevindiren ve sevilen, yaptıkları ibadet ve tövbelerle günahlarından temizlenen kullarına Allah Teâlâ’nın bir ikramı, bir hediyesi, bir nimetidir.

***

Bu seneki Ramazan Bayramı da maalesef gecen seneki Bayram gibi olacak; ne sıla-i rahim olacak, ne de eş-dost ziyaretleri!.. Bayramlaşma olmayacak olan bir Bayram!..

***

‼ Bu Bayramda;

✅ Geçmiş bayramlarda çok sıkça duyduğumuz “Bayramlar dargınların, küskünlerin barışmaları için bir fırsattır… Büyüklerimizi, komşularımızı, akrabalarımızı, eşimizi dostumuzu ziyaret edelim, gönüllerini kazanalım, dualarını alalım, küçüklerimizi sevindirelim” vaaz ve sohbetlerini maalesef duyamayacağız…

Bayramların sevinç ve neşe günleri olduğundan söz edilmeyecek ve de maalesef yaşanamayacak!..

Belki de en hüzün verici olanı; ayrı mekânlarda oturan evlatlar anne ve babalarının ellerini öpemeyecek, anne ve babalar evlatlarını kucaklayamayacak!

***

Ne mutlu Şehr-i Ramazân’ı lâyıkı veçhile ağırlayıp uğurlayanlara!..

Ne mutlu ‘Ramazan Mektebi’nin müdavimi olup iyi derece ile mezun olanlara!..

Ne mutlu Ramazân’ın rahmetinden, bereketinden istifade edip af olunmuş olarak Bayram’a kavuşanlara!..

Ne mutlu bayramda bizlerden beklenti içinde olanlara beklediklerini ikram edenlere!

***

Ey hilm sahibi Allah’ım, ey kullarına muamelesi yumuşak olan Rabbim!.. Bu mübarek Ramazan Bayramı günlerini bizlere bereketli kıl… Ramazân’da elde ettiğimiz güzel manevi kazanımlarımızı gelecek Ramazân’a kadar devam ettirmeyi bizlere nasip eyle!

Yâ Rabbi! Bu bayramın başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere âlem-i İslâm ve insanlık için hakikî anlamda bir bayram olmasını, maddi ve manevi bela ve musibetlerden kurtulmuş olarak sevince dönüşmesini nasip eyle!..

***

“Namaz camiden çıkınca, Hac Mekke’den dönünce, Ramazan Oruç bitince başlar.” (Necip Fazıl)

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM