Enflasyon Rakamları Korkuttu

Enflasyon Rakamları Korkuttu

Kamu-Sen Giresun İl Temsilciliği Başkanı Arif Çetinkaya, “memurlar enflasyona yenik düştü” dedi..

Kamu-sen Giresun İl Temsilciliği Başkanı Arif Çetinkaya, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2017 yılı şubat ayı enflasyon rakamları açıklandığını bildirdi.

Çetinkaya,” Buna göre Şubat 2017 ayında enflasyon ortalama 0,81 arttı. Aylık en yüksek artış yüzde 1,34 ile TR90 (Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane)’de oldu. Bu şu demektir. İlimizin de içinde bulunduğu doğu Karadeniz bölgesinde enflasyon şubat ayında 1,34 olmuştur.

Ocak ayında enflasyon Türkiye’de ortalama 2,46 artmıştı. İki aylık toplam enflasyon oranı % 3,27 olmuştur. Şubat ayındaki bölgemizdeki enflasyon oranını dikkate aldığımızda iki aylık enflasyon %3,80 olduğunu görmekteyiz.

2017 yılında ise memur ve emekliye ocak ayında ilk altı ay için % 3 oranında zam yapıldı. Daha yılın 2. ayı bitmeden memur ve emeklinin aldığı zam enflasyonun altında kalmıştır. 2017 Yılının ilk altı ayının dolmasına daha 4 ay var. Memur ve emekli maaşları şubat ayında olduğu gibi gelecek dört ayda da eriyecek ve gerileyecektir. Yani 2016 yılı aralık ayında aldığımız maaşı dahi alamıyoruz.

Ortaya çıkan bu enflasyon karşısında memur ve emeklinin korunması ve 2016 yılı kayıplarımızın karşılanması için en az % 5 ek zam verilmelidir.

% 3 lük bu zam oranı 2015 yılında yapılan toplu sözleşmeye imza atan yetkili konfederasyon Memur-Sen tarafından kazanılan başarı olarak duyurulmuştu. Türkiye Kamu-Sen 2017 yılı Ocak ayında verilecek %3 lük zam oranının memur ve emekliyi enflasyona ezdireceğini söylemişti. Geldiğimiz noktada haklılığımız bir defa daha ortaya çıkmıştır.

Artık memurlar gerçeği görmelidir. Kendisini işveren karşısında koruyamayan sendikalara verdiği yetkiyi geri almalıdır. Kendisini işveren (hükümet) karşısında savunacak ve koruyacak mücadeleci sendikacılığın temsilcisi Türkiye Kamu-Sen’e yetki vermelidir ki enflasyon altında ezilmekten kurtulsun. İşgüvencesini korusun. Bütçeden hak ettiği payı alsın. Aksi takdirde memurlar kendi verdikleri destekle enflasyon altında ezilmeye devam edeceklerdir. “dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?