Engelli yaşlı adamın yolu olmayınca eve hapis kaldı!

Engelli yaşlı adamın yolu olmayınca eve hapis kaldı!

   ÖZEL HABER:SEDAT  KARAKAYA

Güce ilçesinde bu asra yakışmayacak yol çilesi yürek sızlattı! İlçeye bağlı Sarıyar köyünde yaşayan 103 yaşındaki Salim Yıldız,evine gidecek araç yolu olmadığı için resmen evde hapis hayatı yaşamaya mahkum oldu.

Geçtiğimiz haftalarda Gündem Gazetesi’nin kamuoyuna duyurduğu 103’lük Salim dedenin hikayesi haber konusu olmuştu. Onu habere taşıyan konu ise 86 yıldır içtiği sigara yüzünden kangren olan sol bacağının dizden aşağısının kesilmesiydi. Şimdi o haber kadar acı  bir haber de, evine yol ulaşmadığı için eve mahkum kalması oldu. Kemençe ustası ve sanatçısı oğlu Ali Yıldız’la aynı evde yaşayan, bacağı kesildiği için bu yaşta engelli kalan yaşlı adam,bir buçuk kilometrelik yolu yürümek zorunda kaldığını şimdilerde ise engelli olduğu için patika yolu kullanamadığını söyledi.

Sarıyar köyü, Cami yanı Mahallesi’nde oğluyla yaşayan Salim Yıldız, “Artık yürüyemiyorum, engelli kaldım. Bundan birkaç hafta öncesi sağlığım biraz olsun yerindeydi. En azından ayaklarım üzerinde yürüyor, kimseye yük olmadan bu patika yolu kullanabiliyorum.Ama şimdi bu tekerlekli sandalyem ile bu yolu kullanmam mümkün değil. Çünkü bu yola bu araç sığmıyor. Yetkililerden sesimizi duymalarını istiyoruz, yolumuzu açsınlar. Ben hastalansam veya acil durumlar olsa buraya araç çıkamaz,biz burada evden çıkamaz hale geldik. Sizin aracılığınızla sesleniyoruz” diye konuştu.

Babasının bakımı için sanat hayatını icra edemediğini öne süren oğlu Ali Yıldız ise konuyla ilgili olarak Köy Muhtarı Mürsel Kütük’ün yol için mücadele verdiğini ancak başarılı olamadığını iddia etti.Yıldız, “ Yolumuz ana yoldan bir buçuk kilometre uzaklıkta. Sorumlu muhtarımız Mürsel Kütük,yolun gelmesini istiyor,önceden başvurdu ama fayda vermedi. Bana, sen mücadeleni sürdür diyor. Güce Kaymakamlığı’na durumu izah ettim bana gelirin yüksek diyerek bir şey yapamayız dedi. Gelir de,babamın bakım parası ve engelli maaşından başka neyimiz var?Hem bu bizim boğazımıza yetmez ki?Giresun Valiliği de  ilgileneceğiz dedi,bakalım bekliyoruz. Babam kötürüm oldu bende haliyle hastayım.Kalça başına yapay makara koyuldu,ek yapıldı. Bir kilogram yükü kaldıramam ki, babamı bu yolda sırtıma alıp taşıyayım!Ben buradan sayın Valimiz başta olmak üzere tüm insanlığa sesleniyorum yolumuzu açsınlar,bizi evde mahkum olmaktan kurtarsınlar”ifadelerini kulllandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?