Erdoğan, Nurettin Canikli’den Vazgeçmiyor

Erdoğan, Nurettin Canikli’den Vazgeçmiyor

 

Başbakan Yardımcısı Canikli, yeni kabineye de girmeyi başardı ve 2023’e kadar koltuğunu koruyacağının sinyallerini verdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan,yola birlikte çıktığı Canikli’den hiçbir şartta vazgeçmeyeceğini birkez daha gözler önüne sermiş.Ali Babacan,Davutoğlu ve Gül gibi isimler ise listede yer alamadı. MHP’ye bakanlık verilmezken,Canikli’nin fazla yıpranmaması için yeni göreve verildiği ve 2019’da ise daha güçlü bir noktada görev alacağı öne sürülüyor.

Başbakan Binali Yıldırım, kabine değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunan Nurettin Canikli’nin, revizyon sonrasında Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi.Uzun süredir Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Canikli’nin ,Milli Savunma Bakanı olması büyük yankı yaratırken,Osman Ağa’nın ili Giresun’dan Milli Savunma Bakanı çıkmasının,tarihi anlamlar içerdiği ifade ediliyor.Osman Ağa’nın itibarının iadesi için Canikli’nin önemli adımlar atması beklenirken,Giresun’un yeni kabineye de temsilci vermesinin,ilin kalkınması bakımından ciddi avantajlar sağlayacağı öne sürülüyor

REKORA KOŞUYOR

Canikli,3 farklı bakanlık görevi yürüten ilk Giresunlu politikacı olarak da tarihe geçti.Böyle bir rekorun kolay kolay egale edilmeyeceği tahminleri yapılırken,Canikli’nin uzmanlık alanı olan ekonomi ile ilgili bir bakanlıkta niye değerlendirilmediği sorusu da merak uyandırdı

Bazı Giresunlular ise; “Sayın Canikli,2019 seçimlerine bakan olarak girecek.Bu ildeki siyasi yapılanmada yeniden tek isim olacak gibi duruyor.2023’e kadar Giresun’da kalacağını tahmin etmek zor değil.Canikli ile ters düşerek kimse bu ilde siyasette yükselemez” diye konuştular.

Nurettin Canikli kimdir?

Başbakan Yardımcısı görevinden Milli Savunma Bakanlığı görevine getirilen Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960’da Giresun Alucra’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Alucra’da tamamladı. 1974 yılında Devlet Parasız Yatılı Okulları (DPYO) sınavını kazanarak Giresun İmam Hatip Lisesi’nde okudu.1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazandı. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi.

Mezun olduktan sonra aynı yıl Maliye Müfettiş Muavini oldu. 1985 yılında da yeterlilik sınavını vererek Maliye Müfettişi oldu. Askerliğini yaptıktan sonra 1989-1991 yılları arasında Yüksek Lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para-banka- finansman alanında tamamladı.

1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atandı. Aynı yıl Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına, 1996 yılında da Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 1997 yılında İstanbul Defterdarlığı görevine atandı.

1997-2002 yılları arasında Yeni Şafak gazetesinde ekonomi ve finans konularında 5 yıl süreyle köşe yazarlığı yaptı. Kurucular kurulu üyesi olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 3 Kasım 2002 Genel seçimlerinde Giresun’dan milletvekili oldu.22.23. 24.Dönemlerde Giresun Milletvekilliği görevinde bulundu. 22. Dönemde AK Parti Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı ve TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanlığı yaptı. 23. ve 24. Dönemde AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü. 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden sonra tekrar AK Parti Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü. Canikli, 65.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Başbakan Yardımcısı olarak atandı. Bugün gerçekleştirilen kabine revizyonu ile Canikli’nin Milli Savunma Bakanlığı görevini yürüteceği kaydedildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?