Ericek’te, 78 yayla evi yıkılacak mı?

Ericek’te, 78 yayla evi yıkılacak mı?

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu;  “Yaylacılarımızla konuşarak çözümler üretilmeli, bir uzlaşı noktası bulunmalı, gerekirse yasa ve yönetmeliklerde değişikliğe gidilmelidir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılan yayla evlerinin yıkılacağını açıklamasının ardından değerlendirmelerde bulunan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu “Bu konuda yöre halkıyla konuşarak çözümler üretilmeli, bir uzlaşı noktası bulunmalı, gerekirse yasa ve yönetmeliklerde değişikliğe gidilmelidir” dedi.

Milletvekili Bektaşoğlu, açıklamasında “İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Trabzon’da yaptığı açıklamada, yaylalarda kaçak olduğunu iddia ettiği bin 750 evin yıkılacağını söyledi. Bu kararın içeriğini bilmiyoruz. Bu evler neye göre tespit edildi ? yıkım kararı nasıl ve hangi gerekçelerle hangi kurumlar tarafından alındı ? karar nasıl uygulanacak ? hangi illerde kapsama giren kaç ev var ? bunlar da açıklanmalıdır. Ancak şu aşamada inisiyatif ve yetki kullanımı valilere ve kaymakamlara, yerel yöneticilere, özel idarelere bırakılırsa, suistimal olacağı, hukuk dışılıklar olacağı ve gerginlik olacağı muhakkaktır. Mesela, Bakan’ın bu açıklamasından hemen sonra alelacele Giresun-Ericek yaylasına yıkım ekipleri çıkarılması, orada güvenlik güçleriyle halkın karşı karşıya gelmesi bunun ilk örneğidir. Yasadışılığa elbette karşıyız. Yaylalarımızı çirkin yapılaşmadan tabi ki korumalıyız. Ama yaylalarda sadece bin 750 değil, on binlerce yapı var. Bunlar sadece Giresun’da değil, Karadeniz’in bütün yaylalarında var ve şimdi yapılmadı” dedi.

Yaylacılık geleneğini sürdürmek gerektiğini de kaydeden CHP Milletvekili Bektaşoğlu “Halkımızın atalarından dedelerinden kalan yaylacılık geleneğini sürdürmek için veya tarım ve hayvancılık amaçlı yapılmış evleri korumalıyız. Sayın Bakana çağrı yapıyorum. Vatandaşın evini başına yıkan bir devlet olmaz. Bu konuda yöre halkıyla konuşarak çözümler üretilmeli, bir uzlaşı noktası bulunmalı, gerekirse yasa ve yönetmeliklerde değişikliğe gidilmelidir. Konunun takipçisiyim. Yaylalarla ilgili yaptığım çalışmayı TBMM’ye taşıyacağım. Yaylalarımızla durumuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergem var. Ama vatandaşlarımız bununla ilgili asıl muhatap olan iktidar partisi milletvekillerini de göreve davet etmelidirler. Mağduriyetlerini dile getirmelidirler” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?