EROĞLU’NDAN TMO TEPKİSİ

EROĞLU’NDAN TMO TEPKİSİ

İyi Parti Giresun İl Başkanı Eroğlu,fındık fiyatlarının düşüşe geçtiğini belirterek yetkilileri göreve çağırdı

İYİ Parti Giresun İl Başkanı Abdlkadir Eroğlu,TMO’nun piyasadan çekilmemesini istedi

Eroğlu”TMO, 2020/2021 yılı fındık alım sezonu 30 nisanda bitecektir. Fındık alım sezonunun sonuna doğru yaklaşırken fındık alım fiyatları da gevşemiş ve 22 TL’ye kadar inmiştir. Bunun maksadı bellidir. TMO piyasadan çekilir çekilmez, fındık fiyatları da 20 TL’nin  altına doğru kasıtlı olarak çekilecektir. Çünki piyasada fındıkta önemli 3 oyuncu kalmıştır.

TMO piyasadan çekilirse fındık fiyatları da aşağı doğru çekilip yeni sezona düşük fiyattan girilmesi istenmekte ve fakir üreticinin zengin 3 tane firmaya çalışması sağlanmak istenmektedir.

TMO yeni sezon girene kadar piyasadan çekilmemelidir.. Zaten depoları mevcuttur. TMO fındığını borsa almakta ve çağa uygun soğuk hava depolarında da muhafaza etmektedir. Depo sorunu yoktur. TMO nun fındık satma sorunu da yoktur. İhracaatçılar kolay olarak TMO ‘dan ve depolarından fındığı alıp ihraç etmektedir. Bu ayrıca ihracaatçının da işini kolaylaştırmakta ve daha denetimli, daha kaliteli ve kriterlere uygun fındık ihraç etmelerini de sağlamaktadır. Tabii ki bu da piyasadaki bütün oyunculara rol imkanı vermekte, 3 firmanın da rakibi çoğalmakta üretici lehine olmaktadır. Ayrıca fındık fiyatlarının dalgalanmasını da önlemekte ve istikrar sağlamaktadır. Yoksa ihraç kilosu 6 dolara kadar düşen fındık ihraç fiyatı da düşecek ve devletimiz zarar edecek, üretici de zarar edecektir.

Dolayısıyle TMO yeni sezon girene kadar piyasada ve oyunda olmalıdır. Bu, iktidar ya da muhalefet önemli değil Giresunun ana konusudur. Herkes, her muhtar ve her ziraat odaları TMO nun fındık konusunda piyasada kalması için uğraş vermelidir.

Yeni sezonda piyasa erken açılmalı, 1 Ağustos’ta fiyatlar açıklanmalıdır. Bu sene özellikle don yüzünden Giresun kalite fındıkta üretim yarı yarıya düşeceğinden mutlak surette Giresun kalite fındığa farklı fiyat verilmelidir.

Fındık ekimine getirilen sınırlama nedeniyle yasal olarak izin verilen iller dışında dönüm teşvik parası ödenmemelidir. “dedi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar