ESNAFIN KREDİ ÇIKMAZI

ESNAFIN KREDİ ÇIKMAZI

GESOB Başkanı Ali Kara,esnafın perişan halde olduğunu belirterek yetkilileri göreve çağırdı

Giresun Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ali Kara,esnafın zor durumda olduğunu söyledi

Kara”Cumhurbaşkanımız tarafından Esnaf ve Sanatkarlarımıza yönelik ekonomik destek paketi salgın nedeniyle çok büyük kayıplar yaşayan esnafı bir nebze olsun rahatlatacak olması camiada memnuniyetle karşılanmıştır. Bu kararların alınmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak detaylara bakmamız lazım, neyi ne zaman alacağız nasıl olacak bunları herkes merakla beklemektedir. Esnaf ve Sanatkarlar bu güne kadar ülkemizin bekasına yönelik her türlü tehdide karşı devletinin yanında ve en ön saflarda yer almaktan asla çekinmemiştir. “dedi

Kara şöyle konuştu

“Ekonominin bel kemiği olan ve kılcal damarlar gibi tüm yurt sathına yayılmış bulunan ahi ocağı mensupları günümüzde yaşamış olduğu ve büyük ihtimalle de salgından sonrada bir süre yaşayacağı sıkıntılar ve mağduriyetleri gidermek sorunlarına çözüm üretmek amacıyla gerekli girişimlerimiz ve haklı taleplerimiz hükümetimizce özenle takip edilmekte ve pandeminin seyrine göre ilave destek paketleri ile moraller düzelerek bu tedbirler sonucunda piyasalar inşallah tekrar eski günlerine kavuşacaktır.

Anayasa gereği Esnaf ve Sanatkarlarımızın korunması ve kollanmasına yönelik tedbirlerin ihtiyaca cevap verecek şekilde alınacağına inanmaktayız. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bu bulaşıcı salgın hastalık maalesef mart ayından itibaren okullara endeksli olan meslek dallarımızla iştigal eden okul servislerini, kantinleri kırtasiyeleri ve fiziken açık fiilen kapalı olan kahvehaneler, kıraathaneler, internet kafeler, düğün salonları, halı sahalar, yanlızca paket servisle sınırlandırılmış restoran ve lokantalar, pastahaneler, kafe gibi işletmelerimiz zorlu bir süreç yaşamaktadırlar. Önümüzde çetin bir kış bizi beklemektedir. Hükümetimizin almış olduğu kararları memnuniyetle karşılıyoruz ancak yeni tedbir ve desteklerle esnaflarımızın ayakta kalması sağlanmalıdır. Hükümetimizin açıklamış olduğu paket tüm küçük esnafın tamamını kapsamalı ki bu aşamada yeni mağdurlar yaratılmamalıdır. Ayrıca ikinci dalga ve sonrasında alınan kapatma kısıtlama kararları ilk dönemki tedbirlere göre esnafı çok daha mağdur etmesinden korkmaktayız. Esnafın ayakta kalabilmesi için pandemi süresince kullanmış olduğu krediler de faizsiz makul bir süreye ertelenmelidir. Salgın süresince esnaf tüm birikimlerini kendini kurtarabilmek için kullanmış yeterli olmayınca krediye sarılmış, ancak çektiği kredileri ödeyecek parayı kazanamadan ikinci tedbir uygulamaları gelince kredi taksitlerini ödeyememe ile karşı karşıya kalmıştır. İşte bu kritik sürecin atlatılabilmesi için kredi taksitlerinin makul bir süreyi kapsayacak şekilde faizsiz ertelenmesi esnafın önünü açacak olması nedeniyle yetkililerin bu konuyu ivedilikle çözmelerini beklemekteyiz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?