Espiye’de 78 Yayla Evinin Yıkımına Karşı Halk Ayakta

Espiye’de 78 Yayla Evinin Yıkımına Karşı Halk Ayakta

İş makinelerinin gittiği Espiye’nin Karaovacık yayla sınırları içerisinde bulunan oba sakinleri yıkım ekibine karşı direndi.78 evin yıkımı için karar alındığı öğrenildi. CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu olayı TBMM’ye taşıyacağını açıkladı.

Giresun’da kaçak yapıldığı belirlenen 100’e yakın yayla evi için yıkım kararı verildi. Köylüler, yaylada eylem yaparak duruma tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz hafta sonu Trabzon’da bir otel açılışında yaptığı “Bu sene 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bizim yaylalarımızda kaçak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı; Bu normal bir şey değil, vallahi değil. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yaylalarda yapılan yapılar tek tek yıkılacak; Kimse kusura bakmasın” açıklamasının ardından Giresun Valiliği İl Özel İdaresi harekete geçti.

Yaylaların işgal ve kaçak yapılaşmaya karşı korunması, aykırı kullanımın önlenmesi, mera ve yaylaların amacına uygun kullanılmasını düzenleyen ‘Mera ve Yaylakları Koruma ve Kullanma Usul ve Esasları Yönergesi’ne aykırı kaçak yapıldığı belirlenen evlerin yıkılmasına karar verilmesinin ardından iş makinelerinin gittiği Espiye’nin Karaovacık yayla sınırları içerisinde bulunan oba sakinleri yıkım ekibine karşı direndi.

Espiye’nin Karaovacık yaylasında bulunan obalarda 78 evin yıkılacak olmasıyla ilgili direniş gösteren yayla sakinleri iş makinelerinin önünü Türk Bayraklarıyla keserek geçit vermedi. Jandarmanın sakinleştirmeye çalıştığı vatandaşlar, yıkıma izin vermeyerek yetkililerle görüşmek istedi. Vatandaşların direnişi karşısında yıkım başlatılamadı. Valilikle görüşmek için yıkıma tepki gösterenler arasından bir heyetin seçilmesiyle yıkım kararı ertelendi. Bunun üzerine vatandaşlar obalarına dağıldı ancak yıkım ekibi yaylada bekleyişini sürdürüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?