‘EVET-HAYIR’ YARIŞMASINI HATIRLIYOR MUSUNUZ?

‘EVET-HAYIR’ YARIŞMASINI HATIRLIYOR MUSUNUZ?

90’lı yıllarda hatırlar mısınız TRT televizyon kanalında bir yarışma programı vardı.TRT’nin başarılı sunucusu Erkan Yolaç’la Hafta Sonu programı.

Müzik eğlence programıydı ancak programın final bölümüne doğru yarışma düzenlenirdi. Erkan Yolaç seyircilerden yarışmaya katılmak isteyenlere sorardı. Onlar da parmak kaldırarak yarışmaya katılırlardı. Muhabbet ediyoruz değerli okurlar ne de olsa size isterseniz biraz bu yarışmanın formatından bahsedeyim. Lakin çok eğlenceli olmasına rağmen özellikli bir yarışma değildi. Eğlendirmek adına o dönemde özellikle on numara beş yıldız bir programdı.

Yarışmada sunucu  size her ne sorarsa sorsun, cevaplarınızda asla “Evetle-hayır” olmayacaktı. Çünkü bu iki kelime yarışmada kayıp ettiren bir cevaptı.Bi de hiç unutmuyorum Yolaç,bu ‘Evet’le Hayır’ı kullananları “hoppalaaaaaaaaaaa kaybettiniz!” deyip Mehter Marşı’yla karşılar İzmir Marşı’yla uğurlardı.O nasıl zıplama vallahi hala gözümün önünde! Sizler de teyit edersiniz  ki o dönemin en popüler yarışmasıydı.

Konuyu Evet Hayır referandumuna getireceğim! Türkiye 16 Nisan’a kilitlendi.Hatta öyle bir kilitlenme ki gündemimizi meşgul eden başka bir ikinci bir konu da yok! Türkiye’nin rejim değişikliği yönünde yapacak olduğu nihai karar günü.Bana sorarsanız da bir yerde yol haritasını çizecek olduğu tarihi gün olacak bu tarih. Ama bu yol haritasından karlı mı zararlı mı çıkacağız bilemiyorum. Akıl okuyucu da değilim.Müneccim değilim kahin değilim.

Zaten ben bu gün yediğini unutan adam, hele ki ben hiç bilemem! Malumunuz haber mahiyetinde kim ne derse onu yazıyorum. O  da naçizane..Ama Cumhurbaşkanı, ama Başbakan, ama diğer partiler ama halk ..Ben şimdilik ortada bir adam. Gazeteciliğin veya haberciliğin etiğine ters olacak diye görüşlerimi de hiçbir yerde beyan etmedim ki sırf objektifliğimi koruyabileyim diye.Hala da bu manada kimseye dahi sır vermedim.Evet mi Hayır mı diyeceksiniz diye soranlara da Allah için kardeşim maddeleri okuyun, maddelerden haberdar olun karar verin ülke meselesi dedim.

Bu kadarını demek de bir sorun görmediğimden dedim.Yine de bu cevabımı herkese vermeye devam edeceğim. Çünkü bunun gazetecilikle bir alakası olmaz vicdani olaylardır, toplumsal konulardır, ülkesel meselelerdir. Şimdi bu yarışmayı örnek verdim ama bu yarışmada her iki kelimeyi söylemeyen kazanıyordu. Bakalım biz ne diyeceğiz hadi hayırlısı!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?