“EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ”

“EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ”

Pandemi sürecinde bilindiği üzere tüm spor müsabakaları ertelendi ve Haziran ayında normalleşme süresi başlayınca Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklama neticesinde Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig maçlarının oynanması kararlaştırıldı. Ancak amatör küme müsabakaları başlamadı

Amatör kümelerde mücadele eden ve aileleri ile geçimini futbol aracılığı ile kazanan on binlerce futbolcu müsabakaların biran önce başlaması gerektiği ve kendilerinin de mesleklerine devam ederek geçindirmeleri gerektiği ailelerine destek olmak isteklerini belirtmektedir.

2020/2021 amatör ligler sezonunun koronavirüsten kaynaklı başlama tarihinin belirsiz oluşu amatör futbol kulüplerini ekonomik olarak kötü etkiledi. Konuyla ilgili Bölgesel Amatör Lig(BAL) oyuncusu  Mustafa Karabacak, ekonomik zorluk çektiklerini aktardı. Ayrıca Karabacak, Türkiye’de amatör spor kulüplerine önem verilmediğini belirtti.

Karabacak, amatör liglerde çalışanların da emekçi olduğunu, pandemiden dolayı evine On beş  aydır ekmek götüremediklerini ifade etti. Karabacak, amatör lig oyuncuları kendilerini spora ve futbola adadıklarını ve futboldan başka geçim kaynaklarının olmadığını, ayrıca sürecin kulüpleri çok kötü etkilediğini bu durumun nihai sonuca ulaşmasını beklediklerini belirtti.

“FEDERASYONDAN YETERLİ DESTEĞİ ALAMIYORUZ“

Türkiye futbol Federasyonu’nun özel harcamalarının, amatör futbola yatırdıkları paradan daha fazla olduğunu belirten Karabacak, aynı zamanda amatör spor kulüplerinin sponsor bulmakta zorluk çektiğini ve bu gibi durumlarda futbolcuların maaşlarını alamadıklarını, eksik aldıklarını ifade etti. Karabacak sözlerine şöyle devam etti: “Amatöre önem verilmiyor. Türk futbolunda çok ileri seviyeye gelmiş temelleri amatöre dayanmış futbolcular var. Başımızdaki yetkililer amatöre değer vermiyorlar. İnanın bunu temel nedenini ben de bilmiyorum, bu başlı başına bir araştırma konusu olabilir. Çünkü biliyoruz ki futbolun temeli amatörlükle başlar, amatörlük futbolun kalbidir.

Hijyeni Sağlamak Çok Zor Denildi

Bal Ligimüsabakalarının başlaması için hijyenin sağlanması gerektiği ve amatör kümelerde Spor İl Müdürlüklerinin ve Belediyelerin ashibi olduğu stadyumlar dışındaki diğer sahaların hijyen açısından iyi olmadığına dikkat çekildi. Özellikle duşlukların, tuvaletlerin ve soyunma odalarının sık sık dezenfekte edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekiyor.

Bakanlık ve Valilik Onayı Gerekiyor

Ligde spor müsabakalarının başlaması için Spor Bakanlığının onay vermesi ve valiliklerinde bu konuda olumlu yanıt vererek müsabakaların başlamasında her hangi bir sakınca yoktur kararı vermesi gerekmektedir. Henüz böyle bir karar verilmediğinden dolayı Bal LigiLiglerinde spor müsabakaları yapılamamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar