EZANDA KULAĞI OLMAYANIN , CAMİ YOLUNDA GÖZÜ OLMAZ.

EZANDA KULAĞI OLMAYANIN , CAMİ YOLUNDA GÖZÜ OLMAZ.

Giresun ilimiz 100’de yüzü müslüman , fındığın başkenti yeşilin anavatanı , denizi , doğası , minarelerinde ezan seslerinin 5 vakit çınladığı Karadeniz’e kıyı , cennet parçası şirin bir kentimiz. Zaman kavramı ezan , yaşam biçimi ehli sünnet ,cami cematına göre şekillenmiş .
1400 yıl evvel ilahi Emirler’in insanlığa tebliği , müslümanların bir arada ibadet yapmaları adına mescitler yapılmış , yahudilerin borazan, hristiyanların Çan ile toplanmalarına karşın Bilal’i habeşinin ilk ezanı okuması ile müslümanların ibadet merkezi mescitlere çağrı aracı olarak günde 5 vakit ezan okunmaya başlanmış , müslümanlar arasında Cuma’dan önce, Cuma’dan sonra sabah ezanı ardından,öğle namazına müteakip, ikindiden sonra , akşam namazı peşine, yatsıdan evvel gibi müslümanın zaman tarifi haline gelmiş . Ezan vaktinde caminin kapısında buluşuruz deyimi ile ibadet hanelerin buluşma mekanı olduğunu göstermektedir.arkadaşımın beni mactan sonra kızımın nişanını yapacağız demesi gibi. : (o akşam fener – Galatasaray macı varmış) enterasan zaman dilimini kullanan insanlar olsada , ezan vakti belirlemede en değerli unsur olarak beyinlere kazınmış, ezan , cami , inşan yaşantısının temel öğeleri haline gelmiştir. Giresun hacı siyam mahallesi Lale sokat ta ikiz minareli şehrin en görkemli camisi seyyit Vakkas cami bulunmasına karşın ana girişinin bulunduğu lale sokak Güzergahı , yol 10 yıllık CHP belediyeciliği döneminde bakımsız, harabe , kaldırımları berbat şekilde , hiç bir çalışma yapılmamıştır. Ezanda , kulağı olmayanın ne mabetle işi olmuş , nede yolundan geçerek , yolundaki eksiklikleri tamamlama derdine düşünmüştür. Gazi caddesi , Alpaslan caddesi, Fatih caddesinin yolu bu 10 yıll dönemde 2-3 defa yenilense de 1000 kişinin ibadet ettiği Giresun bürokratların, misafirlerin ibadet için tercih ettiği cami girişi, etrafındaki yollar, lale sokak önemsenmemiştir.
. 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlığı görevini Giresun halkı ; Aytekin ŞENLİKOĞLU’ndan yana kullanması ile yeni bir dönem başlamıştır. Şenlikoğlunun imam hatip mezunu, demokrat bir aileden gelmesi , kendinin avukat olması, belediye hizmetlerinin öncelikleri , hizmet sıralamasını etkilemiş , hizmete cami etrafındaki yolların ,kaldırımların yenilenmesi, çevre temizliği ile başlanmıştır. Bu bağlamda Seyyit Vakkas cami girişi , kaldırımları cami ye giden sokak , kaldırımların yenilenmesi ile cami etrafı gazi caddesi emsali güzel , temiz bir görünüme kavuşmuş, insanlar artık ezan ile camiye giderken caddede yürüyüş yapan elit insanlarla aynı duyguyu paylaşarak temiz yol, kaldırımdan camiye gider olmuşlardır. Bu nedenle her makamın, yöneticisinin vizyonuna göre şekillendiği önceliklerinin belirlendiği ortaya çıkmıştır. Sayın belediye başkanımız Aytekin ŞENLİKOĞLU hizmette önçelk hacısiyam mahallesi lale sokak , etraftaki yollara verdiğiniz için mahalle sakinleri , cami cemaati adına teşekkür eder önceliklerinizin , haktan, halktan yana olmasını temenni ederiz.
Vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar