Facia tehdidine karşı ne yapılıyor?

Facia tehdidine karşı ne yapılıyor?

KAYALAR TEHLİKE (4)Kayalar, Evlerini tehdit ediyor

Giresun’un Görele İlçesine bağlı Esenli Köyündeki iki eve bir süre önce heyelan ile gelen kayalar hasar verdi.

Evlerinin hemen üst tarafındaki kayaların heyelan ile samanlıklarını ve evlerinin bir kısmını yıktığını belirten aile mensupları aynı yerden gelme olasılığı olan kayaların tehdidi altında olduklarını belirttiler.

Haber: Ahmet CEYLAN

Esenli Köyü Hopa Mahallesi’nde yaşayan 82 yaşındaki Emine Karakoç,“Biz buraya ev yaptığımızda kayalık falan yoktu. Evin üst tarafında toprak bildiğimiz bir yamaç vardı. Buradaki yol genişletme çalışması sırasında toprak sandığımız yükseltinin büyük bir kaya olduğunu gördük. Kayanın bir kısmını burada çalışan iş makineleri kırınca, geriye kalan diğer tarafı gece yerineden koparak evlerimizin üzerine geldi. Allahtan bu iki evde de kimse yoktu. Ben İstanbul’da oğullarımın yanındaydım. Buraya birkaç defa yetkili birileri geldi; ölçtüler biçtiler geçip gittiler. Duvar yapacağız dediler ama yapan eden yok.”dedi.

Emine Karakoç’un oğlu Osman Karakoç yaz aylarında iki hanede 20 civarında insan yaşadığını belirterek,”Esenli Köyü’nün Hopa Mahallesinde ikamet ediyoruz. Mahallede 60 yıl önce yapılan baba evim ve hemen onun yanına 30 yıl önce benim yaptırdığım kendi evim var. Evimizin üst tarafından patika yol geçiyordu. Güvelik ile Köyümüzün bağlantı yolu nedeniyle çalışması yapılırken yolun üst tarafındaki yerde büyük bir kaya parçası açığa çıktı. Çalışmaların devam ederken gece saat ikide burada heyelan meydana geldi ve evlerimizin hemen üstündeki bu kayanı parçaları evlerimize zarar verdi. Bu heyelanda iki samanlığımız ve evin arkasındaki duvar yıkıldı. Allah’tan evlerde kimse yoktu. Özellikle yağmurlu havalarda yine heyelan olur diye korku içinde yaşıyoruz. Yağmurlu havalarda yatmaya komşulara gidiyoruz.

Kış aylarında İstanbul’da ikamet ediyoruz ancak yaz aylarında uzun süre burada kalıyoruz. Çocuklarımız torunlarımız derken iki hanede toplam 20 den fazla insan oluyor. Çok tehlikeli bir durumdayız. Muhtarımızla birlikte çare arıyoruz. 2-3 ay önce Giresun AFAD’a dilekçe verdim. Daha sonra ikinci dilekçeyi Görele Kaymakamlığına verdim, dilekçelerimizden sonra Giresun AFAD’dan gelmişler. Ben yoktum, annem vardı. Anneme perde duvar yapılacağını söylemişler ancak bu güne kadar hiçbir gelişme yok. Zannedersem yetkililer bir felaketin olmasını bekliyorlar.” Şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?