FAİZ

FAİZ

 

Faiz hakkınız olmadığı halde,oturduğunuz yere havadan meccanen gelen paradır.Alanda veren de lanetlenmiştir.

Alış veriş yapmak için dükkana gelen ve 1960 yılından beri Avrupa’da çalışan bir yurttaşımız faizle ilgili konuşuyor.

– İsviçre’de bankaya bıraktığınız paradan faiz alamazsın. Aksine bankaya yatırdığın para karşılığında yüzde 7 ye kadar varan bir meblağı her yıl ödemeniz gerekiyor.

– Nedenmiş.

– Çünkü senin paranı emanete alıp senin adına muhafaza ediyorlar.Bu koruma karşılığında da her yıl parandan yüzde yedi kadar bir kesinti yapıyorlar.

– Bu bankaların nakitte ihtiyaçları yok mu?

– Yok.İsviçre bankalarının kasaları ağzına kadar para ile dolu.Hatta Almanya bile aldığı para karşılığında müşterilerine faiz ödemez.Almanya’da yıllık faiz sıfırdır.

Aklıma Kuran’daki “faiz alanda verende günah işlemektedir” meali geliyor.Elin gavuru faizi kaldırmış.Paranı bankama yatırma.Yatırırsan kirasını da ödersin diyormuş.

Ya bizimkiler.Su parasını bir ay geç öde.Vade farkı adında faiz.Elektrik,telefon,taksit,her türlü yapılandırma paralarını geç öde, vade farkı altında onlarca faiz.Hatta temerrüt faizine düşersen; bire iki vade farkı alırlar.Darda olanı soy oğlum soy..!

Böyle ülkenin başından anarşi ve terör kalkar mı.Bu ülkede çıplağın sırtı kapanır, karnı doyar mı.

Üstelik en faizci partiler yıllardır tek başına iktidar olan DP, ,AP,ANAP,AKP gibi dindar ve kapitalist liberal partiler.Allah’tan korkmazlar,Allah’ın emrine uymazlar.

Adamın aklına yüzyıllardır savaşmayan,yurdunda sulha uyan,dünya ve komşuları ile barışık yaşayan İsviçre geliyor.Yurttaşlarından faiz almayan,onları soyup soğana çevirmeyen ülkeler; Allah’ın haram kıldığını yapmıyor.Yap dediklerini yapıyorlar.Dolayısı ile Allah’ın yüce himayesi altında sayılı olan ömürlerini rahatça yaşayıp sürdürüyorlar.

Biz ülkemizde gecelik faizlerin yüzde yedi binlere,yıllık faizlerin yüzde yüz seksenlere çıktığı günleri de yaşadık,

Ülkemizde öyle faizciler var ki;banka banka gezip, faize yatıracağı parasına bir puan fazladan alabilmek için yalvarıyor.Öldüğü zaman,yiyemediği,harcayamadığı bu paranın üzere ine kimlerin çullanacağının hesabını yapamıyor.

Faiz alan,faiz ödeyen ülke bizimki dahi olsa iflah olmaz arkadaş…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?