Filistin davası israil’e mi terk edildi?

Filistin davası israil’e mi terk edildi?

SPLİ Öksüz’den, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail İle İlgili Sözlerine Tepki Geldi.

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Saim ÖKSÜZ Ak Parti hükümetinin İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasını ve Cumhurbaşkanının İHH İnsani Yardım Vakfı ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Basın açıklamasında Saim Öksüz, “One Minute sonrası ve 2010 yılında yaşanan Mavi Marmara olayından sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını hepimiz biliyoruz. Görevde olduğum sürece İsrail ile ilgili normalleşme söz konusu bile olamaz, hatta eline kan bulaşmış bir devlet olan İsrail’in artık kendini uluslararası arenada haklı gösterecek durumu da kalmamıştır diyerek bir nebze de olsa halkın düşüncesine tercüman olmuştu. Ancak bugün gördük ki bu söylenenlerin hepsi iç siyaset malzemesi olarak kullanılmak üzere söylenmiş” dedi.

“Uluslararası sularda yaşanmış ve BM milletler nezdinde çözülmesi gereken bir problem, İsrail-Türkiye düzeyine indirgenmiş ve sanki büyük kazanımlar elde edilmiş bir başarı gibi yıllar sonra Filistin topraklarında zulme dönüşecek bir anlaşma ile sonlandırılmıştır” diyen Saim ÖKSÜZ, “Tazminat ödenecek olması suçlular hakkındaki mahkeme sürecinden vazgeçilmesini gerektirmez. Bu, para karşılığı katilin affedilmesi demektir. Böyle bir hukuk olmaz” dedi.

Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Saim ÖKSÜZ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gece yapmış olduğu İHH İnsani Yardım Vakfı ile ilgili açıklamalarını da eleştirerek; “Sayın Cumhurbaşkanı Mavi Marmara olayı ile ilgili olarak yardım gemilerinin gönderilmesi konusunda ‘Bize mi sordunuz’ diyor. Ancak 2014 yılında yapmış olduğu açıklamalarda ‘evet biz izin verdik’ demişti. Kendisi ile çelişen ifadelerdir bunlar. İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasını kazanımmış gibi göstermek adına Uluslararası camiada bir yardım kuruluşu olan İHH İnsani Yardım Vakfı’nı bir kalemde silip atmıştır. Ve bizler biliyoruz ki AK Partiye gönül vermiş birçok kişi Sayın Cumhurbaşkanının İsrail uğruna itibarını yerle bir ettiği İHH içinde görev yapmaktadır. Toplantılarına katılıp, yardım faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu talihsiz açıklama ile Cumhurbaşkanı kendisine gönül vermiş seçmenlerini bile elinin tersi ile iterek hayal kırıklığına uğratmıştır.” dedi.

Saim ÖKSÜZ son olarak “Artık çekincemiz şudur ki; birkaç yıl sonra hükümetin “İsrail’in bize verdiği sözler böyle değildi” diyerek dış politikaları konusunda bir kez daha yanılgılarını ifade edecek olmaları” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?