FINDIĞA HAVALI ÖNERİ

FINDIĞA HAVALI ÖNERİ

İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Abdülkadir Eroğlu,fındığın sorunlarının çözüm beklediğini söyledi.
Eroğlu”Erkenden devletimi siyasetçilerimizi ve ilgili kurumlar, başta TMO ile Tarım İl Müdürlüğü ve FKB’yi göreve davet ediyorum. Şimdiden fındık fiyatı 20 tl olarak açıklanmalı ve açıklanan fiyatın altına düştüğünde, alım yapılacağı kamu oyuna kararlılıkla açıklanmalıdır.
Uzun bayram tatilinde hemşerilerimiz gurbetlerden de gelerek fındık bahçelerini kontrol edip, bakım yaptılar. Geçen sene toprak mahsülleri ofisinin kasım ayında alım ve fiyat açıklaması, vatandaşlarımızı tüccara mahkum edip, ucuz fiyata fındığını, aracılara satmak zorunda kalmıştı.
Bu sene fındıkta küf mantarı hastalığı yine nüksetmiştir. Fındıkta verimi yüzde 50 düşüren bu küf hastalığı için acaba devlet toplu ilaçlama yapamaz mı? Mesela her vadi boyunca uçakla ilaçlama olamaz mı? Çünki bir vatandaş ilaç atmayınca oradan her yere yayılabiliyor o yüzden ilaçlama uçakları ile tüm vadiler ilaçlanmalıdır
Fındık ilimizin olmazsa olmazıdır. Kenevir üretiminde de Giresun yasaklar listesinde devam etmektedir. Fındığa alternatif bir ürün zaten yoktur ve yapılamamıştır. Ve de fındık ülkemiz için stratejik bir üründür. Çünki net döviz girdisi 3 milyar dolar civarındadır. Hiçbir ihracaat kaleminin net girdisi bu kadar yoktur” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar