“FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN”

“FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN”

Ak Parti Giresun Milletvekili Kadir Aydın,fındığın başkenti ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi.
Aydın ”30 Ağustos 2019 Cuma gününden itibaren gerek sosyal medyada gerekse bazı basın yayın organlarında şahsımla alakalı olumsuz birçok kelime sarf edilmiştir. 6 Ağustos 2019 Salı günü hem Giresun ilimizde hem de komşu ilimiz Ordu’da gerçekleşen ‘Fındık Hasat Şenliği’ törenlerine katılım sağladık. Ordu’da gerçekleşen bu şenliğin ardından geçtiğimiz hafta Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve doğru bulmadığımız bir afiş hazırlanmış ve maksadını aşmıştır. Yanlış olan Tarım ve Orman Bakanımız ile iki ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıya katılmak değil, yanlış olan bu resmi amacına aykırı olarak montajlayıp afişe etmektir. Gerekli mercilerle görüşerek resmimizin buradan kaldırılmasını ve konunun bizimle alakalı olmadığının bilinmesini isteriz.”dedi
Aydın şöyle konuştu: “Bilinmelidir ki, bu resim fındık başımızın tacı olarak çekilmiş ve burası bir fındık bahçesidir. Daha sonra bu resmi arkada ki yazı ile birlikte montajlayarak billboardlara asılması doğru ve şık olmamıştır.
Başkentlik tartışmalarına gelince…
Hem geçmişi hem de konumu itibarıyla Giresun dünya standartlarında fındığı ile kendisini tanıtmış bir ildir. Başkent ibaresi yıllardır Giresun tarafından kullanılan resmi olmayan bir kelimedir. Lakin eğer bir il fındığın Başkenti ilan edilecekse bilinmelidir ki o il tartışmasız Giresun’dur.
Neden böyle söylediğimize gelince;
Cumhuriyet tarihi boyunca toplanan 3 fındık şurasının ilki Ankara’da diğer ikisi ise Giresun’da gerçekleştirilmiştir.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
Giresun’da 1936 yılında Fındık İstasyonu kurulmuştur. 1957 yılında ise Fındık İstasyonu, Fındık Araştırma Enstitüsü adını alır. Bu kurum Türkiye’de tek olup, sadece Giresun’da vardır.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
1937 yılında Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk tarafından TBMM’nin açılış konuşmasında fındık başta olmak üzere diğer belli başlı tarım ürünleri için üretici birlikleri oluşturulması gerektiği ifade eder.
Ve bunun üzerine Türkiye’nin en büyük Fındık Üreticileri Birliği olan Fiskobirlik Giresun’da kurulur.
Geçmiş dönemlerde uzun yıllar fındık konusunda tek yetkili ve söz sahibi olan, fındığın en önemli piyasa aktörü Fiskobirlik’in Genel Müdürlüğü halen Giresun’dadır.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
1940 yılında merkezi Giresun’da olmak üzere Karadeniz Bölgesi Fındık İhracatçılar Birliği kurulur.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
Dünya literatüründe de Giresun Kalite Fındığı tabiri herkesin hafızalarında olduğu gibi bütün resmi kayıtlarda da ‘Giresun Kalite Fındık’ olarak yer almaktadır.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
Yine Dünya’da ilk defa fındık ile ilgili Lisanslı Depoculuk Giresun’da kurulmuş ve faaliyete geçmiştir. Ve Giresun Ticaret Borsamız tarafından Giresun’un Coğrafi İşareti ‘Giresun Kalite Tombul Fındık’ olarak tescil edilmiştir.
Bunun için ‘FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
Biz yıllardır Giresun’u ‘Kirazın Anavatanı, Fındığın Başkenti’ sloganı ile tanıtıyoruz. Bunda kesinlikle bir şüphe yoktur. Ama katıldığımız bir toplantıda çekilen resmin montajlanarak afiş haline getirilmesi ile bizi hedef tahtasına koyanlar şunu iyi bilmeliler ki; biz fındık üreticilerimize sahip çıkabilmek için elimizden geleni yaparak fındık fiyatının ilk defa hasat öncesi beklenen seviyede açıklanmasını sağladık.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu fiyatları açıklarken ‘Giresun Kalite Fındık 17 TL., Levant Kalite Fındık 16,5 TL’ ifadelerini kullanarak zaten fındık için Giresun’un önemine işaret etmiştir.
Bu ve benzeri sebeleri dikkate aldığımızda fındığa bir başkent ilan etmek gerekirse tartışmasız bu il Giresun’dur. Ordu bizim komşumuzdur. Elbette Türkiye’de en fazla fındık üreten illerdern bir tanesidir. Ve kendisini ön plana çıkarabileceği başka argümanlar kullanabilirler. Ama fındık deyince akla Giresun gelir. Ve Başkentlik ünvanı bir ile verilecekse bu il kesinlikle Giresun’dur. Ve bu gerçeken hareketle yıllardır söylediğimiz gibi bundan sonra da kıyamete kadar göğsümüzü gere gere söyleyeceğimiz ifade şudur ki; ‘KİRAZIN ANAVATANI, FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’dur.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?