FINDIK FİYATI

FINDIK FİYATI

Geçen gün bir cenazede kalabalık bir gurupla oturuyoruz. Doğu Karadeniz’de mevsim yaz. Ay Temmuz olunca konu da fındık fiyatı oluyor. Harmana inen çotanaklar güneş altında kuruyu verirken vatandaş olası FINDIK fiyatlarını merak ediyor. Konuşanların hiçbiri bir kilo fındık 12 liradan yukarı çıkamaz diyor da başka bir şey demiyor. Ben geçen yılın parasını bu yılın Mayıs ayında yağlı fındıkta 12,sivri fındıkta 8.75 liradan aldım. Kalabalığımızın içinde oyunu AKP dışında CHP ye atan iki kişi, MHP ye atan ben varım. Benim oyun da cumbulup AKP’ye gitti. Arkadaşlar dedim. Giresun meydanında :”Cumhurbaşkanı olursam ilk işim fındığın fiyatını 15 liraya çıkaran kararnameyi imzalamak olacak” diyen bir adaya oy vermediniz, hep beraber FINDIK hakkında bir söz dahi etmeyen AKP ye oyunuzu attınız. Sızlanmayı, ağlamayı hak etmiyorsunuz. Eğer fındık fiyatını beğenmiyorsanız Ankara’ya gidin, oy verdiğiniz vekillere derdinizi anlatın. Kapısında ağlayın, sızlayın, yalvarın. “Fındık fiyatını 15 liraya çıkartın” deyin. Bu konuşmadan sonra merak ettim. Fındığın kilosu şu an kaç liradan alınıyor. Giresun il ve ilçe tüccarları yeni sezonluk bir kilo 50 randıman Giresun kalite tombul fındığını 12 liradan almaya başlamışlar.

Meşguliyeti FINDIK olan, fındıkta otorite olan bir dostumu aradım ve fındığın gelecekteki fiyat hareketleri ne olabilir diye sordum. Bana aynen”11.50 ile 12 lira arasında gidip gelebilir” dedi.

-15 lira olma ihtimali var mı dedim.

-İmkânsız dedi.

Tüccara ve otoritelere bakarsan bu yılsonuna kadar sezonun FINDIK fiyatı 12 lira olacak gibi.

Eğer devlet TMO aracılığı ile Muharrem İnce’ye nispet olsun babında”50 randıman bir kilo fındığı 15 liradan alacağım” derse, işte o zaman fındık fiyatları 15 liraya kadar çıkabilir.

Geçen yılki dolar bazında bir kilo fındığın şu sıra en az 16 lira olması lazım. Enflasyon bazında da 15 lira…Ama ne yazık ki yabancı bir şirkete çalışan yerli tüccarlarımız; bu İtalya’nın FINDIK politikalarını aşamıyor. Teslimiyetin ve kimsesizliğin ızdırabı altında kıvranıyor.

Şimdilik bu kadar.Benden FINDIK fiyatına bir fayda yok .

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?