Fındık kaç TL olacak?

Fındık kaç TL olacak?

Karan yetkilileri göreve çağırdı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2017 yılı fındık hasadının birçok belirsizlikle başladığını belirterek, TMO’nun yeni sezonda fındık alımına devam ederek, üreticinin yüzünü güldürecek bir fiyat açıklamasını istedi.

Üreticilerin yeni bir umutla bahçeye girerek fındık hasadına başladığını kaydeden Karan, belirsizlik nedeniyle üreticinin buruk bir hasat dönemi geçirdiğini ifade etti.

Karan, şu anda serbest piyasada dillendiren fındık fiyatını kabul etmediklerinin altını çizerek, “Gübre, ilaç ve benzin fiyatı ortada. Bahçe altı temizletme motorcu fiyatı günlük 350-400 lira. 90-100 liradan aşağıya fındık toplama yevmiyecisi yok. Ama halen ne rekolte belli ne fiyat. Öte yandan aşırı sıcaktan zarar gören fındığın ne kadarının çuvala gireceği belli değil. Kısacası üreteci bu sezon hasada birçok soru işareti ve belirsizlikle başladı” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin piyasada varlığını sürdürmesinin şart olduğunu vurgulayan Karan şöyle konuştu;

“Ürün pazara inmeden TMO fındık konusunda durumunu netleştirip, bir fiyat oluşturmalıdır. Aksi takdirde üreticinin alın teri bu sezonda heba olup gidecek ve tekelcilere gün doğacaktır. Ne yapılacaksa bir anca yapılmalıdır. İş işten geçtikten sonra yapılacak olan müdahalenin gerçek üreticiye bir faydası da, karı da olmayacaktır. Bilindiği gibi pazara fındık arzı en fazla Eylül ve Ekim ayında gerçekleşmektedir. Bu aylarda fındık fiyatı istenilen ve gerçek değerinde işlem görmez, serbest piyasa ve tekelcilerin insafına bırakılırsa üreticinin bir yıllık emeği heba olup gidecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?