Fındık Krizi Büyüyor Soruları  

 Fındık Krizi Büyüyor Soruları  

CHP GİRESUN MİLLETVEKİLİ BÜLENT BEKTAŞOĞLU’NUN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’A İLK SORU ÖNERGESİ FINDIKLA İLGİLİ…

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun Binali Yıldırım Başbakanlığındaki 65. Hükümet döneminde verdiği ilk soru önergesi, fındıkla ilgili oldu.Milletvekili, mağduriyet yaşanmaması için ‘fındığa devlet müdahalesi’ istedi.

Bektaşoğlu, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM başkanlığına sunduğu önergede,  geçen sezon dış kaynaklı piyasa aktörlerinin fiyatı kendi lehlerine oluşturmak için yaptıkları manipülasyon ve spekülasyonlara göz yumulduğunu belirterek,  bu sezon aynı şeylerin yaşanmaması için uyarılarda bulundu.

BEKTAŞOĞLU: “FINDIĞA MÜDAHALE ETMEYECEĞİNİZE DAİR YABANCI FİRMALARA TAHÜÜTTE Mİ BULUNDUNUZ?”

Soru önergesinde, fındıkta fiyat düşüşü nedeniyle üretici,sektör bazında yaşanan mağduriyete ve ülkemizin uğradığı döviz kaybına dikkat çeken CHP milletvekili Bektaşoğlu, bu sezon TMO, FİSKOBİRLİK veya bir başka kurum aracılığı ile fındığa devlet koruması isteyerek “yeni sezonun açılmasına 3 ay kala belirsizliklerin ortadan kalkması için hükümetten, ciddi ve tutarlı bir tavır ortaya koyması beklenmektedir” dedi.

“Yabancı firmalara Türkiye’ye yatırım yapmaları karşılığında fındığa müdahale edilmeyeceği yönünde tahhütte mi bulundunuz” diye soran

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, geçen sezon fiyatları düşürmek için maniplasyon yapıldığı iddiasını da tekrarladı.

CHP Milletvekili, Başbakan Binali Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“1-Durumun aciliyeti ve hassasiyeti nedeniyle üreticimizin ve ülkemizin bu yıl da zarara uğramaması için, geçen yıldan farklı olarak ne tür bir politika izleyeceksiniz?

2-2006 yılından beri uygulanan ve kimseyi memnun etmeyen

fındığa, üreticisine, sektöre, ülkemize büyük zararlar veren, ekonomik kayıplara yol açan en önemlisi de fındıktaki stratejik üstünlüğümüzü ortadan kaldıran fındık stratejisinden vaz geçilecek midir, yeni bir milli fındık politikası oluşturmak hedefleriniz arasında mıdır?

3-Türkiye’den bir önceki yıla kadar fındık ithalatı yapan uluslar arası fındık tekellerinin, ülkemizde de fabrikalar satın alarak hızla sektörü ele geçirmesini, ihracat yapmalarını ve piyasadaki fiyat hareketlerini kontrol altına almalarını ve tek belirleyici olmalarını nasıl değerlendirmekte siniz?

4-Bu yeni ve olağanüstü durum karşısında Hükümetiniz, üreticiyi, sektörü, fındık alımı yapan manavları ve ülkemizin menfaatlerini gözeterek; FİSKOBİRLİK, TMO veya başka kurumlar aracılığı ile fındığı devlet koruması altına almayı, fiyat belirleyip müdahale alımı yaparak piyasayı düzenlemeyi düşünmekte midir?

5-Geçen sezon fındığın serbest piyasada 8-9-10 TL’ye kadar düşmesi sonucunda ülkemizin ve üreticimizin ne kadar bir gelir kaybına uğradığını açıklayacak mısınız, bu durumdan kim ya da kimlerin sorumlu olduğuna dair bir araştırma, çalışma ve inceleme yapmakta mısınız?

6-Fındık piyasasında  bazı firmaların manipülasyon yaptığı iddiaları araştırılmış mıdır?

7-Yabancı fındık firmalarına Türkiye’ye yatırım yapmaları karşılığında fındık piyasasına ve fiyatlara müdahale edilmeyeceğine dair eski hükümetler veya ilgili bakanlar tarafından bir taahhütte bulunulmuş mudur?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?