FINDIK NİYE 13 TL’YE DÜŞTÜ?

FINDIK NİYE 13 TL’YE DÜŞTÜ?

CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, fındık fiyatının 13 TL’ye düştüğünü belirterek iktidarı eleştirdi. Bilge, “İktidar milletvekilleri neredesiniz, siz konuştukça fındık fiyatı düşüyor.
İktidar milletvekilleri konuştukça fındık fiyatları geri geliyor. Bir ay önce yaptığımız açıklamada, fındık fiyatını AKP düşürüyor demiştik. Milletvekili Nurettin Canikli, Cemal Öztürk ve son olarak Sabri Öztürk konuştu, fiyat 14.5 TL’den 13 TL ye düştü. Şimdi soruyoruz, fındık fiyatının düşmesine izin vermeyeceğini söyleyen, AKP milletvekilleri nerede? Sayın Nurettin Canikli, Cemal Öztürk, Sabri Öztürk neredesiniz?
TMO açıklama yapıyor, “Yılbaşına kadar elimizdeki fındığı satmayacağız” Bu açıklama dahi fiyatı düşürdü. Üreticinin yanındaymış gibi görünüp, şikayet ettikleri piyasa oyuncularına 3 ay sonra TMO fındık satacak ona göre pozisyon alın mesajı veriyorlar. Yine iddia ediyoruz, AKP milletvekillerinin söyledikleri farklı, yaptıkları farklı. Fiyatı bunlar düşürüyor. Konuşmasalar, TMO rahat dursa fiyat 18 lirayı geçecek. Siz konuştukça, fiyatlar gerilemeye devam ediyor. Sezon öncesi TMO’nin fındık satışına engel olamayan AKP milletvekilleri, şimdi TMO yılbaşına kadar fındık satmayacak açıklaması yapıyor. Bunun diğer anlamı yılbaşından sonra satacak demektir. Tarım Bakanlığı tahmini rekolteyi açıklamıyor, TMO sezon öncesi fındık satıyor, şimdi yılbaşına kadar satmayacağız diyor, fiyatlar tepetaklak. Fındık fiyatını AKP düşürüyor iddiamızın dayanaklarını kamuoyu ile paylaşıyoruz.
TMO’ne fiyat açıklatmayan AKP üreticinin değil, şikayet ediyormuş gibi yaptığı uluslararası güç olan firmaların yanındadır. Borçlu, az miktarda fındığı olan dar gelirli üretici zararına fındığını sattı. Muhalefet partisi olarak tespitlerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz. Buradan AKP’ne oy veren seçmenlerimize seslenmek istiyorum, sizlerin desteği ile iktidarını sürdüren AKP sizin değil, sizin emeğinizle zengin olanların yanındadır. 2018 ürünü Türkiye fındık rekoltesinin düşük olması nedeniyle fındık fiyatı 18-20 TL arasında olacaktı. AKP bunu engelledi. Yukarıda açıkladığımız nedenler ve ortaya koyduğumuz tespitler bunun kanıtıdır. Eğer TMO peşin ödeme kaydı ile 15 TL ye piyasaya girseydi fındık fiyatları 18 lirayı geçerdi. Dar gelirli, borçlu üretici zararına fındığını satmak zorunda kalmazdı” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?