FINDIK TOPLAMA YAKLAŞIRKEN YETKİLİLERE SESLENİŞ

FINDIK TOPLAMA YAKLAŞIRKEN YETKİLİLERE SESLENİŞ

 

Fındık hasadında çalışacak tarım işçilerine ödenecek ücretlerin tespit edilmesi amacıyla oluşturulan komisyon, Giresun Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında bir araya geldi.

Komisyonun almış olduğu nihai kararlar doğrultusunda çıkan sonuç; fındık toplama işinde çalışabilme kriterlerine uygun olan işçilere yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yemek iş verene ait ise günlük 60 lira verileceği belirlendi. Ayrıca yemeğin işçilere ait olması durumunda ise 66 lira yevmiye ödenmesine karar verildiğinin altı çizildi.

Bir de işin fındığı ayıklamaya yarayan patoz bölümü var. Patoz makinesinin de saat ücreti 140 lira olarak kararlaştırıldı. Buraya kadar herşey tamam.Rabbime şükürler olsun ki yeni bir yılın daha mahsulüne yetiştirdi bizleri.Bir de toplayıp ziyafetini nasip ederse yeniden bin şükür ederiz.Bunun için de dualarımız daim olsun!

Ancak köşe yazımın başlığında da dediğim gibi,fındık toplama zamanı yaklaşırken yetkililere seslenişte bulunmak gerekir diye düşünüyorum.Duyulmuyor diye düşünüyorum bazen ama ne bileyim huyum kurusun, hayatta hep ısrarcı oldum her konuda..Köydeki Mehmet amcam,Ayşe teyzem bu yılın hasadı için hala umutlu,hala yeni hayaller ile fındığın dalına bakıyor.

Yine bir planlar projeler yapıyor.Bu plan projelerden yüzeysel bahsedecek olursam;sarp ve yamaç,kimi zamanda uçurum olan bahçedeki fındığı nasıl toplarım derdine düşmüşler.Kimi zaman boşluklarda da evlendirecekleri,ucuz yollu sözünü kestirdikleri kızı/oğlunun düğün masraflarının umudunu bağlamışlar yeşil altına..

Bir başka Mehmet amcam da okutacak olduğu veya okutmaya devam ettirdiği yine oğlunun kızının okul,yurt,pansiyon masraflarını hesaplıyor.Düşünüyorum da ben,aslında bu hesap hep yapılıyor,hep yapılıyor.Bu hesaplar ne bulgur,ne pirinç ne de mercimek üzerinden yapılıyor.Sadece ve sadece fındık mahsülü üzerinden yapılıyor.Neden fındık üzerine ki der gibisiniz? Güldürmeyin beni, neden olacak,fındıktan başka geçim kaynağı mı var?

Sabahın erken saatinden kalkıp,sabahtan akşama kadar mübarek Ağustos sıcağını yanaklarında,bedenlerinde hissederek toplayacaklar. Her fındık bahçesinin su kanalı yok öyle Güneydoğu’da ki gibi! Bahçede evden getirdikleri suları bitecek, kimi zaman üşenecekler,susuz toplayacaklar bir an önce bitsin de kurtulalım diye..

Doğduğu yer değil, doyduğu yerde olan on binlerce gurbetçi akın edecek memleketine fındık toplamak için.Kolay işte değil ki,gelip toplama bahanesiyle tatil yapmış olurlar desek! Belki de dünyanın en zor işlerinden biri de bu olsa gerek! Elma ağacından büyük olan fındık ağaçları var.Onlardan bir bir fındık toplanacak da çuval dolacak.

Toplanan fındıkların taşınması işinde çalışacak çuvalcılara, yemek işverene ait olursa 70 lira, yemek işçiye ait olursa 76 lira ödenecek. Bunları hesaba bile katmadım değil mi? Yaa  onlarda var.Ha unutuyordum az kalsın,hasat döneminde çalışacak aşçılara 66 lira, katırcıya (katırı ile birlikte) 150 lira ödenmesi de kararlaştırıldı. Yazılacak çok şey daha var belki ama gelin ey yetkililer siz bu üreticinin bari hakkını verin de ne biz ne onlar konuşsun! Zaten asırlardır konuştular konuşuyorlar bence siz hak neyse onu  verin ki çok söze gerek kalmadan adalet yerin bulsun okey mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?