Fındık yok satış yok!

Fındık yok satış yok!

Giresun’da fındık rekoltesinde yaşanan düşüş fındığın her kolunu etkiliyor. Fındık toplama ve taşıma işlerinin olmazsa olmazı fındık çuvalı satışları da bu düşüşten kötü etkilendi.

HABER – FOTOĞRAFLAR: ERGUN KUDRET TEKİN

Giresun Fındık pazarında Fındık malzemeleri satışı yapan esnaflar sezona kötü başladı. Fiyatların geçen yıl ile aynı olmasına rağmen vatandaşlar daldaki fındıkta rekolte düşüşü olduğu için fındık malzemeleri almıyor. Fındık pazarında fındık çuvalı branda sepet vb. malzemelerin satışını yapan Şakir Demirci bu yıl sezonun umdukları gibi başlamadığını belirtti.

“Fındık olmamasından dolayı satışlarımız başlayamadı. çuval naylon satışlarımızda bu yıl büyük sıkıntı var. Geçen yıl fındık olduğu için işlerimiz çok iyiydi ama bul yıl fındık da yok satışta yok. Esnaflarımızın hepsi bu durumda fiyatlar geçen yılla aynı; kuşaklı sarı çuval 1 lira, krem fanila çuval 1.25, beyaz küçük çuvallar ise 75 kuruş. Brandalarda da fiyatlarımız geçen yıl ile aynı, metre karesi 2 lira. Orta ölçekli 20 metre kare 4/5 metrelik bir harmanın brandası 50 lira.” diyen Demirci konuşmasına şu şekilde devam etti.

“Satışlarımız açılacak diye bekliyoruz. Fakat pek açılacak gibi de durmuyor. Gurbetçilerden umudumuz vardı. Onlar da bu yıl memlekete gezmeye gelmişler. Vatandaşlar fındık yok diye bahçeye girmeyeceklerini söylüyorlar. Yine de bahçeler bir kat solama gibi toplanır. Vatandaşlar fındık toplamaya başlıyor, bizim sezon hala başlamadı. herşeye rağmen umutla bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?