Fındıkta Aysberg Baronları ifşa edilmelidir!..

Fındıkta Aysberg Baronları ifşa edilmelidir!..

“Bir okçu hedefini şaşırdığında dönüp kendisine bakar. Hedefin vurulamaması, hedefin suçu değildir. İsabetinizi artırmak için kendinizi geliştirmelisiniz.” (Girbert Arland)

Fındık buzdağının (aysberg) gizli baronları FİSKOBİRLİK’ten, yerli tüccarlardan sonra; fındıkta söz sahibi olmaya başlayan TMO’yu da nihayet fındıkta saf dışı ettiler.
***
2017 de geç de olsa fındıkta TMO devreye girince bayağı ümitlenmiştik.
O tarihlerde kaleme aldığımız bir makalemiz de:
“TMO FINDIK” fındıkta marka, bir dünya markası olabilir…
TMO, sadece fındığı alan ve depo eden değil, fındığı işleyen, iç ve dış piyasada pazarlayan bir marka olmalıdır.
TMO, bugün itibariyle Türkiye’de fındıkta en güçlü yerli alıcı firma olmuştur.
TMO, budan böyle fındık satış pazarında da söz sahibi olmalıdır. Hatta lider olmalıdır.
***
Bugüne kadar sözde fındıkçı firmalarının yapamadığını TMO fevkalade yapabilir… Hem de en güzel şekilde yapar. Çünkü TMO güçlü bir firma… Çünkü TMO’nun arkasında devlet var!
***
Çorumluların leblebilerini, Şanlıurfalıların isot biberlerini, Tosyalıların pirinçlerini pazarlama sahasında yaptıkları, maalesef Düzce’den Trabzon’a kadar olan fındık bölgesi il ve ilçelerimizde bugüne kadar yapılamamıştır.
TMO, bugüne kadar fındık piyasasında yapılmayanı yapabilir… Mesela;
Leblebi, isot biberi ve pirinç pazarlama metodu fındıkta da yapılabilir…
Fındık bölgesi il ve ilçelerin giriş ve çıkışlarında, özellikle otoyol güzargahında 24 saat açık fındık pazarları (satış yerleri) kurabilir…
Türkiye genelinde bütün il ve büyük ilçelerde bayilikler vererek “TMO Fındık Satış Mağazaları” açabilir…
Fındığın tuzlusundan soslusuna, biberlisinden şekerlisine, beyazlatılmışından kavrulmuşuna kadar onlarca çeşitini satışa sunabilir…

Bunları yapabilmek için ilk planda mevcut atıl konumdaki fındık fabrikaları kiralayarak bizzat üretim yapabilir… Ya da mevcut faal fındık kırıcılarına fason iş yaptırabilir…
Türki Cumhuriyetlerde, Çin ve Hindistan’da, Kuveyt, Katar, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır gibi ülkelerde satış mağazaları açabilir.
***
TMO, bu fındık pazarlama plolitikasını açıklamış olsa, daha uygulamaya başlamadan, kararı aldığı andan itibaren hem aldığı (depolarındaki stok) kabuklu fındıktan durduğu yerde kazanacak, hem iç piyasada fındık fiyatları yükselelecektir. Kazanan hem TMO olacak, hem üretici, hem de netice itibariyle Türkiye kazanmış olacaktır.
***
TMO, satış pazarına girme kararı aldığı anda, alış fiyatlarını yeniden revize edebilir.
TMO’nun iç ve dış piyasada aracı kullunmadan kendi eliyle satış yapma, pazarlama kararını alması; dolayısiyla fındık talebini de artıracaktır… Bu süreçte farklı fiatlarla vadeli fındık alımına da başlanabilir… Mesela 1 aylık, 2 ya da 3 aylık vadelere farklı fiyat uygulanabilir.
Böyle bir karar dahi, fındık fiyatlarını serbest piyasada yükselmesine vesile olacaktır. Dolayısiyle de yine öncelikle hem TMO, hem de üreticiler kazanmış olacaktır.
***
Haydi TMO!..
Haydi Fındıkistan mağazaları açmaya!
TMO ile fındıkta yabancı tekel kırılacak!
TMO ile fındık daha güzel olacak!
TMO fındıkta marka olacak!
TMO ile üretici gülecek!” demiştik.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?