Fındıkta çareler tükeniyor mu?

Fındıkta çareler tükeniyor mu?

Başkan Karan tekelleşmeye karşı çabalarını sürdürüyor
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta tekelleşmenin bu sezon net bir şekilde kendini gösterdiğini belirterek, devletin bu konuda somut bir adım atmasını gerektiğini ifade etti. Karan, fındık fiyatında yaşanan sorunun temelinde tekelleşme yattığını açıklayarak, üreticinin alın terine ipotek konulmaya çalışıldığını kaydetti.
Tekelleşme karşısında üreticinin yalnız bırakıldığına vurgu yapan Karan, “Devletimiz bir an önce bu tekelleşmenin önüne geçecek somut adımlar atarak, alıcı karşısında üreticinin daha fazla ezilmesine müsaade etmelidir. Devletimizden denetleme kurumunu harekete geçirmesini bekliyoruz. Üreticinin alın teriyle nasıl oynanarak, devletin nasıl zarara uğratıldığı ortaya çıkacaktır” dedi.
Karan şunları belirtti;
“Sorduk sormaya devam edeceğiz; ne oldu da fındık fiyatı 14-15 lira seviyesinden 10 liraya kadar düştü? Geçtiğimiz günlerde don ve fırtına hasarı yaşandı fındık fiyatı yine düştü. Bunun adı tekelleşme değil de nedir? Alıcı 10-15 gündür fındığa fiyat vermiyor. Piyasa tamamen kilitlenmiş durumda. Açık ve net bir biçimde fındık tekelleşiyor. Fındık sadece fiyat üzerinden tekelleştirilmiyor. Güçlü bir alıcı eğitim adı altında köylerde üreticilere şapka dağıtarak altyapısını oluşturuyor. Fındık kantara girince “arz-talep” diyerek fiyatı istediği gibi belirleyenler şimdi üreticiyi mi bilgilendiriyor. Şunda köy köy gezerek eğitim adı altında toplantı düzenleyenleri pazarda da görmek isterik. Türk fındığını ve üretici o kadar düşünüyorsanız önce alın terinin karşılığını verinde görelim.”
ZİRAİ DON HASARI
Karan, geçtiğimiz günlerde etkili olan soğuk hava sonrası yaşanan zirai don hasarının netleşmeye başladığını aktararak, “Yetkililerden aldığımız bilgilere göre; zirai don ve fırtına ilimizde etkili oldu. Yapılan tespitlere göre hasarın boyutu yaklaşık % 40 oranında bekleniyor. Don ve fırtına nedeniyle fındıkta yaşanan hasar 2016 rekoltesine olumsuz yönde etkileyecektir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?